Odhad IAEA počíta aj so zdvojnásobením výkonu jadrových elektrární do roku 2050
Medzinárodná agentúra pre jadrovú bezpečnosť (IAEA), ktorá pôsobí v rámci štuktúr OSN, zverejnila novú správu o stave a vyhliadkach jadrovej energetiky.
V jednom z dvoch hlavných scenárov počíta s tým, že inštalovaný výkon atómových elektární by sa do polovice storočia oproti vlaňajšej úrovni mohol zvýšiť až o 123 % – t.j. z úrovne 392 GWe v roku 2016 na 874 GWe v roku 2050. Jadro by tak mohlo zvýšiť svoj podiel na globálnej výrobe elektriny na 13,7 percenta. Predpokladom je pokračovanie aktuálnej miery ekonomického rastu a dopytu po elektrine. Hnacím motorom by mali byť snahy o zníženie emisií skleníkových plynov i pokrok v technológiách a bezpečnosti.
Ak by pokračovali trendy na súčasnom trhu, v technológiách a zdrojoch a nedošlo k zásadným zmenám v politikách na podporu jadra, podľa nízkeho scenára by sa inštalovaný výkon týchto elektrární znížil do roku 2030 o 12 percent, a do roku 2040 o 15 percent. V roku 2050 by sa mal ale dostať na súčasnú úroveň. Jadro by však malo mať len 6 % na svetovej produkcie elektriny, v porovnaní s minuloročnými 11 percentami.
Najväčší pokles výkonu agentúra očakáva v severnej Ameriky a tiež v Európe, s výnimkou štátov vo východnej časti kontinentu. Naopak Afrika a západ Ázie by mali zaznamenať mierny nárast výkonu atómových elektrární.
IAEA uviedla, že aj v prípade nízkeho scenára bude treba zaistiť inštaláciu najmenej 320 GWe nového výkonu, aby sa kompenzovali jeho straty v súvislosti s vyraďovaním dnes fungujúcich reaktorov. Okrem spúšťania novo vybudovaných blokov teda bude dôležité zachovať aj prevádzkovú schopnosť tých súčasných.
„Časom sa môžu vyspelé technológie stať komerčne dostupné pre úvahy, aby boli súčasťou nízkouhlíkového mixu. Celosvetovo je už vo výstavbe viac než 30 vyspelých reaktorov chladených vodou,“ pripomenul zástupca generálneho riaditeľa IAEA Michail Chudakov.
Dnes atómové elektrárne vyrábajú elektrinu v 30 krajinách sveta, niektoré z nich budujú aj nové bloky. Ďalších 28 štátov by sa chcelo k jadrovej energetike pripojiť.
© energia.sk