Odchod Enelu zo Slovenska by dostavbu Mochoviec nezastavil, tvrdí jadrový odborník
Konstantin Jacoby v minulosti spolupracoval s jadrovým gigantom Areva. Foto: energia.sk
Odchod Talianov zo Slovenska by nespôsobil zdržanie projektu dostavby tretieho a štvrtého bloku Jadrovej elektrárne Mochovce, tvrdí Jacoby. „V tejto fáze určite nie. Zmluvné podmienky medzi dodávateľmi a vlastníkom sú pevne stanovené. Ak by došlo k prevzatiu väčšinového podielu, zmluvné záväzky na seba preberá nový vlastník. Z principiálneho hľadiska tu preto žiadne zásadné problémy nevidím,“ uviedol pre náš portál jadrový expert.
Otázne podľa neho je skôr to, ako zodpovedne by sa k projektu postavil nový vlastník 66 % akcií v Slovenských elektrárňach, ktoré sa v súčasnosti snaží predať Enel. Záväzné ponuky očakáva taliansky energogigant do soboty (9. mája).
Záväzné ponuky očakáva Enel do soboty
O majoritný podiel v Slovenských elektrárňach oficiálne prejavili záujem štyria záujemcovia. Sú medzi nimi česká spoločnosť ČEZ a fínsky Fortum, ktoré majú skúsenosti s prevádzkovaní ruskej jadrovej technológie VVER. Pre ďalších záujemcov, Slovnaft (v konzorciu s MVM, ktorý vlastní JE Paks) a Energetický a průmyslový holding (EPH), by išlo skôr o prvú skúsenosť s jadrovou energiou.
Tento fakt ale podľa Jacobyho nemusí byť rozhodujúci. „Treba si uvedomiť, že dostavbu mochoveckých blokoch vedú Slovenské elektrárne. Ak nepríde k výmene expertov, ktorí sa dnes na tomto projekte podieľajú, nič dramatické sa nestane,“ skonštatoval odborník pôsobiaci aj na Slovensku.
Premiér Robert Fico sa opakovane vyjadril, že štát ako menšinový vlastník Slovenských elektrární nebude spolupracovať pri predaji akcií Enelu. Vláda chce podľa neho dostavať Mochovce „za každú cenu“ a proces predaja elektrární by mohol spôsobiť niekoľkomesačné zdržanie výstavby.
Predaj 66 % akcií SE sa podľa šéfa Enelu zle interpretuje, povedal v Bratislave. Foto: energia.sk
Generálny riaditeľ Enelu Francesco Starace na minulotýždňovej návšteve Slovenska potvrdil, že záväzok dokončiť dva nové bloky je silný. Taliani podľa neho nechcú odísť zo Slovenska bez toho, aby si splnili svoje záväzky.
Podľa platného harmonogramu dostavby, na ktorom sa dohodli akcionári v minulom roku, sa termín spustenia tretieho bloku stanovil na november 2016. Sprevádzkovanie štvrtého bloku atómky má nasledovať o rok neskôr.
V júni plánuje vládna delegácia navštíviť centrálu Enelu v Ríme. Hovoriť sa má o dostavbe Mochoviec, ale aj o možnosti vstupu štátu do predaja akcií. Podľa Fica je takáto možnosť reálna iba za predpokladu, že vláda SR by sa stala väčšinovým akcionárom v Slovenských elektrárňach a získala späť manažérsku kontrolu.
© energia.sk