Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. februára 2013 Jadrová energia od Energia.skSITA

Odborníci volajú po potrebe jadrového výskumu v SR

Odborná verejnosť volá po potrebe investovať do výskumu v oblasti jadrovej energetiky na Slovensku. „Ak Slovensko chce stavať nový jadrový zdroj, prípadne sa aktívnejšie zapájať do medzinárodnej spolupráce v oblasti vyraďovania jadrových elektrární a nakladaní s rádioaktívnymi odpadmi, musí investovať do výskumu a vzdelávania,“ uviedol vo svojej analýze predseda Slovenskej nukleárnej spoločnosti Vladimír Slugeň.

Podľa slovenských jadrových expertov investície do jadrového výskumu by si zo začiatku vyžiadali ročne zhruba 250 tis. eur. „V prvom kroku by stačilo na Katedre jadrovej fyziky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave vybudovať nové laboratória a zamestnať šesť až osem nových ľudí,“ myslí si Slugeň. Slovensko sa podľa neho nemôže donekonečna tváriť, že sa ho výskum v jadrovej oblasti netýka, keďže jadrová energetika sa podieľa z viac ako 50 % na výrobe elektrickej energie. „Jadrová energetika tvorí základ slovenskej energetiky a významne ovplyvňuje hospodársky rozvoj. Výskum a vzdelávanie v oblasti prevádzky a vyraďovania jadrových elektrární nadobúda v súčasnosti nový rozmer,“ konštatoval Slugeň.

V blízkej budúcnosti by mali prispievať na jadrový výskum aj prevádzkovatelia jadrových elektrární na Slovensku. Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) už pripravil novelu zákona o jadrovom fonde, podľa ktorej prispejú prevádzkovatelia na jeho činnosť viac. Kým doteraz spoločnosti držiace povolenie na prevádzku jadrového zariadenia platia ročne 383,38 eura za každý inštalovaný megawatt, od budúceho roka by to malo byť 766,76 eura. „Potrebujeme nutne zabezpečiť realizáciu výskumu v oblasti jadrovej bezpečnosti,“ zdôvodnil svoje kroky ÚJD v novele, ktorú už schválila vláda. Práve absenciu výskumu v jadrovej oblasti Slovensku vyčítala misia IRRS (Integrated regulatory review service), ktorá je vykonávaná pod záštitou Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.