Odberateľ sa pri nejasnostiach pri zálohových faktúrach môže obrátiť na ÚRSO
Úrad odporúča odberateľom skontrolovať si zálohové faktúry a posúdiť či zmena záloh zo strany dodávateľa naozaj odráža zmenu celkovej regulovanej ceny, a nie iba niektorej jej časti.
„Ak má odberateľ pocit, že mu dodávateľ nekorektne aplikoval alebo nastavil regulované poplatky, stačí poslať príslušné podklady na úrad prostredníctvom spotrebitel@urso.gov.sk a my situáciu preveríme,“ informoval hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.
Viacero typov
Od začiatku tohto roka sa zmenilo viacero typov regulovaných poplatkov, ktoré sú súčasťou celkovej ceny elektriny pre odberateľov. Ceny niektorých položiek vzrástli, iné naopak poklesli.
Úrad na zmiernenie dopadu nárastu burzových cien komodít na odberateľov zasiahol konkrétne do tarify za distribúciu a prenos elektriny, tarify za prevádzkovanie systému a tarify za systémové služby, ktoré tvoria viac ako polovicu celkovej koncovej ceny elektriny pre domácnosti a podniky. Zvyšok tvorí silová elektrina, ktorej cena je tvorená trhom.
Na druhej regulátor musel čiastočne zohľadniť aj nárast či už oprávnených prevádzkových nákladov, tak aj nákladov prevádzkovateľov sústav na straty pri prenose a distribúcii elektriny pre zvýšenie ceny silovej elektriny, ktorá musí byť nakupovaná na pokrytie týchto strát.
Zohľadnenie odberov
Aj vplyvom týchto zmien sa tak celkovo znížili distribučné poplatky v priemere o 4 % pre domácnosti a podnikateľov pripojených na nízkom napätí pre rok 2022, čo by aj mali dodávatelia korektne zohľadniť v zálohových faktúrach svojim odberateľom v celkovej cene elektriny.
„Odporúčame odberateľom skontrolovať si zálohové faktúry a posúdiť či zmena záloh zo strany dodávateľa odráža skutočnú zmenu celkovej regulovanej ceny, a nie iba jej niektorej časti,“ podotkol šéf ÚRSO Andrej Juris.