Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solarny panel-Flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Solárny panel na streche domu. Foto: Flickr.com/joncallas
20. júla 2012 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Očistením solárnych panelov zvýšite ich výkon o 14 %

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Majitelia solárny panelov, solárnych termických systémov a kolektorov na ohrev vody
Prečo čistiť panely? Pravidelnou údržbou a odstránením špiny zvýšite ich výkon o 14 %

Na solárnych paneloch sa v priebehu roka usadzuje prach, sadze i ďalšie nečistoty. Vietor, dážď a sneh tiež znečisťujú povrch panelov, čí sa ich výkon znižuje. Nemali by ste preto počas roka zabúdať na čistenie solárnych panelov či už mechanicky alebo tlakovou vodou.

V otázke čistenia panelov by nemal ich majiteľ dlho váhať. Nečistoty totiž znižujú výkonnosť fotovoltaických systémov. Podľa štúdie profesora Haeberlina z Univerzity aplikovaných vied v Berne sa pri zanedbaní údržby už po dvoch rokoch znižuje energetická účinnosť fotovoltaickej elektrárne približne o 13,8 %, v niektorých prípadoch ešte o oveľa viac. Uvedený fakt platí aj pre solárne termické systémy a kolektory na ohrev vody.

Problematikou znižovania výkonu solárnych kolektorov pre usadené nečistoty sa zaoberali len dve štúdie. Autori sa venovali strate tepla, ktoré vtedy bolo lacnejšie. V súčasnosti však ide o stratu elektriny, ktorá má nepomerne vyššiu výkupnú cenu.

Čo sa na fotovoltaických paneloch usadzuje a ako to ovplyvní ich výkon

Na fotovoltaických paneloch sa usadzuje špina z okolia a vplývajú na ne aj poveternostné podmienky.

Ako zistíte, že je panel špinavý?
Jemne prejdite po povrchu bielou buničitou vatou. Uvidíte, či je povrch špinavý alebo čistý. Dávajte však pozor na mechanické poškodenie a poškriabanie.

Krycie sklá sú ale čistejšie ako okná v bežnej domácnosti. Pravdepodobne to je dané tým, že odplavovanie usadených nečistôt pôsobením dažďa je na sklonených plochách efektívnejšie ako na zvislých oknách, navyše zapustených pod úroveň fasády.

Prach sa usadzuje skôr kolmo a viac nečistôt sa usadí na ploche s menším sklonom od vodorovnej roviny, ako ukazujú zahraničné štúdie. Autori potvrdili prekvapivo veľký rozdiel medzi znečistením vodorovne položených panelov a sklonených. Po ôsmich mesiacoch expozície sa po dôkladnom vyčistení zvýšil výkon vodorovne položených panelov o 36 %, u sklonených bol údajne efekt čistenia nevýrazný.

V našich zemepisných šírkach sa našťastie vo väčšine prípadov používa sklon medzi 30 až 45 °. Sú ale aj fotovoltaické systémy vo forme tenkých fólií, ktoré sú nalepené na vodorovných plochých strechách. V týchto prípadoch je čistenie iba prínosom.

Čistenie panelov. (Zdroj: Flickr.com/bkusler, Licencia Creative Commons)

Ako na to?

Ak chcete vyčistiť solárne panely od podobných anorganických a voľne usadených nečistôt, postačí občasné čistenie tlakovou vodou, najmä keď prevláda suché a prašné počasie. Na trhu sa objavujú aj systémy, ktoré to urobia automaticky za vás. Tieto prístroje používajú trysky na hornej strane panela, ktoré umožnia spláchnuť nečistoty zhora nadol tlakovou vodou. Pri využívaní „wapky“ – tlakového čističa buďte opatrný, pretože môže poškodiť tesnenie medzi kolektorovú vaňou, resp. rámčekom fotovoltaického panelu a sklom.

Avšak nie každá usadená nečistota sa dá spláchnuť vodou. V mestách a v okolí frekventovaných ciest môže byť dôjsť k výraznému znečisteniu časticami zo zle nastavených dieslových motorov, teda sadzí vzniknutých nedokonalým spaľovaním. Vtedy nepomôže ani dážď či čistenie vodou. V takom prípade je nutné vyliezť na strechu a pomocou silných detergentov a výdatného drhnutia kolektory umyť.

Pohyb mopom na sklenenej streche je ale riskantný. Na trhu je preto dostupný automatický systém – robot na čistenie fotovoltaických panelov. Táto technológia sa dá využiť na strechách, ale i pre malé tenkovrstvové panely umiestnené nízko nad terénom (s medzerami medzi panelmi). Údržba je rýchlejšia a bezpečnejšia než ručné čistenie.

Proti korózii chránia sklo špeciálna vrstva

Z dlhodobého pohľadu nie je usadzovaniu nečistôt jediným problémom. Sklo vystavené kyslým dažďom koroduje. Pri tom sa vylučujú alkálie z povrchu skla, ktoré je drsnejšie. Vznikajú mikrotrhlinky, v ktorých sa zachytávajú nečistoty. Hoci proces trvá dlhší čas, pri plánovanej životnosti solárnych panelov okolo 20 rokov, môže ovplyvniť ich funkčnosť.

Riešením sú špeciálne sklá alebo sklá s vhodnou povrchovou úpravou. V súčasnosti sa bežne používajú antireflexné vrstvy, ktoré môžu byť navrhnuté tak, aby znižovali aj náchylnosť skla ku korózii.

Ďalším efektom špeciálnych povlakov môže byť hydrofobizácia povrchu, ktorá zabráni zachytávaniu anorganických a hydrofilných nečistôt na povrchu.

Nanesením špeciálnej fotokatalyticky účinnej vrstvy oxidu titaničitého možno docieliť výrazné samočistiace schopnosti skla aj pre organické hydrofóbne nečistoty.

Organické nečistoty ako sú napríklad sadze sa rozložia účinkom slnečného ultrafialového žiarenia (fotokatalytický účinok TiO2), sklo je následne hydrofilné a dážď jednoducho odplaví uvoľnené anorganické nečistoty. Nevýhodou je ale určité zníženie prestupu slnečného žiarenia, čo je u skiel pre solárne aplikácie nevýhodné.

Nazeleno.cz, energia

Text publikujeme v zmysle Zmluvy o obsahovej spolupráci.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.