Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. júla 2015 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

Obyvatelia Turca žiadajú vládu zakázať exekúciu ich vodárenskej spoločnosti

List dnes do podateľne Úradu vlády SR priniesol primátor Martina Andrej Hrnčiar, starostka Dolného Kalníka Iveta Balšianková, starostka Dražkoviec Viera Šalagová a starosta Trnova Ján Lukáč.

Šéfovia samospráv sa obávajú, že ich vodárenskú spoločnosť môže ovládnuť súkromný vlastník, a to cez exekúciu najväčšieho akcionára – mesta Martin, ktoré na súde po 16 rokoch prehralo spor o pohľadávku vo výške 8,4 milióna eur. Predstavitelia Združenia miest a obcí regiónu Turca sú pritom presvedčení, že v tomto prípade zlyhala justícia.

Občania turčianskych miest a obcí žiadajú vládu, aby predložila do Národnej rady Slovenskej republiky v skrátenom legislatívnom konaní novelu Exekučného poriadku, ktorou sa znemožní exekúcia akcionárskej účasti samospráv vo vodárenských firmách.

V liste premiérovi pripomínajú, že voda je strategickou surovinou vo vlastníctve Slovenskej republiky. Turčania sú presvedčení, že by mala ostať pod kontrolou občanov Slovenska prostredníctvom ich volených zástupcov.

„Nejde iba o mesto Martin. Aj iné mestá majú strategické podniky, ktoré sa zaoberajú vodou a výrobou a distribúciou tepla, a toto sú veci, ktoré by nemali byť exekvovateľné presne tak, ako sú oblasti štátu, ktoré sú vyňaté spod exekúcie,“ vysvetlil médiám pred úradom vlády Hrnčiar.

Starostka Balšianková informovala, že pod list sa podpísalo 60 primátorov a starostov z Turca bez rozdielu politickej príslušnosti. „Je to apolitická akcia, ktorú sme robili v obciach. Naši občania bez akéhokoľvek nátlaku podpisovali a sú si vedomí, čo by sa stalo, keby táto strategická surovina, akou je voda, bola v súkromných rukách,“ priblížila starostka Šalagová.

Lukáč vysvetlil, že vodárenskú spoločnosť zakladali s úmyslom, aby jej akcie ostali v rukách obcí a ich obyvateľov. „Ľudia by boli veľmi sklamaní, lebo máme najlacnejšiu vodu na Slovensku a zrazu by cena rapídne vystúpila hore,“ obáva sa starosta Trnova privatizácie.

Najvyšší súd minulý týždeň odložil vykonateľnosť exekúcie mesta Martin do času, kým sa rozhodne o mimoriadnom dovolaní generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Hrnčiar sa domnieva, že vďaka tomu bude stačiť, ak by bola novela Exekučného poriadku prijatá v septembri – na prvej schôdzi slovenského parlamentu po letných prázdninách.

Obava, že exekútor siahne na akcie Martina v Turčianskej vodárenskej spoločnosti, vyplýva podľa Hrnčiara z toho, že ide o jediný lukratívny majetok tejto samosprávy. Šéf Martina sa bojí, že cez exekúciu sa môže dostať do vodárenskej spoločnosti finančná skupina, ktorá si posilní pozíciu zvýšením kapitálového podielu, čím vyšachuje z rozhodovania turčianske samosprávy.

„Sme si istí, že hneď ako by to vlastnila finančná skupina alebo iný súkromník určite by z toho chcel mať profit a biznis. My vodu za biznis nepovažujeme, preto sme s ňou biznis nerobili,“ vysvetlil Hrnčiar s tým, že Martin majoritné postavenie nezneužívalo.

UPOZORNENIE:

TASR sa pokúsi získať reakciu Úradu vlády SR a premiéra Roberta Fica.

TASR ponúka k správe videozáznam a zvukový záznam.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.