Obyvatelia Pásma Gazy budú mať elektrinu len asi dve hodiny denne
Informoval o tom dnes denník The Jerusalem Post. Izrael dodávky energie znížil po dohode s palestínskou samosprávou, ktorá tak chce donútiť k jednaniu radikálne hnutie Hamas. To vládne Pásmu Gazy od roku 2007.
„Zníženie dodávok elektriny bude mať závažné a ďalekosiahle dôsledky: bude nedostatok pitnej vody a ohrození budú aj pacienti v nemocniciach,“ varovala izraelská nevládna organizácia Giša. Nemocnice majú síce záložné generátory, ale i tým už dochádza kvôli nedostatku financií palivo. Ohrození budú napríklad novorodenci či ľudia, ktorí chodia na dialýzu obličiek.
Organizácia Giša upozornila izraelskú vládu, že zníženie dodávok energie ovplyvní aj fungovanie čistiarní odpadových vôd, takže do Stredozemného mora bude denne vypustených sto miliónov litrov znečistenej vody.
Podľa izraelských zdrojov potrebuje Pásmo Gazy denne 400 megawattov elektriny, aby bola zaistená celodenná dodávka spotrebiteľom. Izrael dodával do Gazy asi tretinu, ktorú teraz znížil o štyridsať percent. Malá časť elektrické energie prichádzala predtým z Egypta, podľa novín The Jerusalem Post ale tieto dodávky fungujú len zriedkavo.
Menej než tretinu elektrickej energie vyrábala jediná elektráreň v Pásme Gazy, ktorá ale v apríli zastavila prevádzku potom, čo jej palestínska samospráva zaviedla daň na palivo dovážané z Izraela.
Zníženie dodávok elektrickej energie schválil Izrael potom, čo s ním predseda palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás dohodol nižšie platby za elektrinu. Tie si Izrael strháva z daní, ktoré na palestínskych územiach pre samosprávu vyberá.
Podľa niektorých zdrojov môže zníženie dodávok energie eskalovať napätie medzi Hamasom a Izraelom, o to viac v súčasnej diplomatickej kríze okolo Kataru. Ten totiž finančne pomáha Pásmu Gazy v jeho zlej ekonomickej situácii, do ktorej sa oblasť dostala okrem iného kvôli zavedeniu blokády zo strany Izraela a Egypta po nástupe Hamasu k moci.
ČTK, energia.sk