Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
geoterm Croatia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ martin vmorris (licencia Creative Commons)
16. januára 2013 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Obyvatelia českého mesta sa budú rozhodovať o výstavbe geotermálnej elektrárne

Projekt geotermálnej elektrárne pripravuje semilská radnica už päť rokov. V územnom pláne počíta s pozemkom na geotermálne vrty v blízkosti sídliska Řeky. V spolupráci s ministerstvom životného prostredia sa vypracoval geofyzikálny prieskum. „Príprava projektu nás už stála zhruba milión českých korún,“ povedal Farský. Radnica začala v roku 2009 hľadať investora, okrem iného rokovala so spoločnosťou Toyota Tsusho, tá ale neskôr všetky investície v Európe zastavila. Neskôr sa dohodla s TOP-B a firmou Entergeo, kde je zmluva v súčasnosti pred podpisom.

„Pripravili sme v spolupráci s firmou Entergeo kompromisný zámer, ktorý sme zverejnili na internetových stránkach mesta. Ak sa ale nájde investor s lepšou ponukou, dostane prednosť,“ povedal Farský. V dohode sa musí investor okrem iného zaviazať, že odkúpi pozemky od mesta a uhradí jeho náklady s prípravou. Navyše bude každý rok odvádzať do zvláštneho fondu mesta 3 percentá z tržieb za predaj elektriny od 30 do 63 GWh. Peniaze, asi 6 miliónov českých korún ročne, by použilo mesto k svojmu rozvoju. Ľuďom v meste chce Entergeo ponúknuť lacnejšie teplo, informoval Zbyněk Šonka.

Entergeo skúma podmienky pre vznik elektrární v Semiloch, v Benešove, v Semiloch a Tanvardu v Libereckom kraji. V Semiloch by mala vyrásť v tesnej blízkosti sídliska. „Od bývalej mazutovej výhrevne, kde má elektráreň byť, je len asi 200 metrov ku škole a asi 220 metrov k najväčšiemu bytovému domu, vrty na mestskom pozemku by boli ešte bližšie. Nemyslím si, že to je bezpečné, nechcel by som tam bývať,“ upozornil jeden z obyvateľov mesta Roman Sáblík. Ľudia sa obávajú nielen hluku a vibrácií pri hĺbení 5 kilometrov hlbokých vrtov, ale predovšetkým následných otrasov.

Elektráreň firmy Entergeo počíta s ohrievaním vody vháňanej do suchého podzemia (HDR), odkiaľ sa bude čerpať späť na povrch. Tento spôsob nie je zatiaľ príliš rozšírený. Podobnú elektráreň začali pred rokmi stavať v švajčiarskom Bazileji. Hlbinné vrty tam sprevádzali silné otrasy od 2,9 do 3,4 stupňov Richterovej škály a spôsobili škody v prepočte za 170 miliónov českých korún. Investor nakoniec musel projekt zastaviť a to aj napriek tomu, že už doň investoval takmer miliardu.  „Nič podobného v Semiloch nehrozí,“ ubezpečoval včera semilských odborníkov na seizmológiu Leo Eisner. Seizmické stanice budú podľa neho situáciu sledovať a prípadné čerpanie vody obmedzia, pri otrasoch nad 1,5 stupňa Richterovej škály ho celkom zastavia.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.