Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dom - Flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Flickr.com/Pietro Zuco
28. júna 2013 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Obnova budov musí byť vykonaná kvalitne, inak spôsobí mnoho problémov

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Majitelia, resp. nájomcovia nehnuteľností
Úsporné opatrenia v rámci významnej obnovy budov
  • výmena okien (viac sa dočítate tu)
  • zateplenie obalových konštrukcií domu
  • vhodná voľba zdroja tepla a spôsobu vykurovania
  • zabezpečenie správnej regulácie vykurovania
  • možnosť riadeného vetrania
Na čo si dať pozor
  • Nekvalitne spracovaný projekt je často technicky nerealizovateľný.
  • Sledujte súčiniteľ prestupu tepla a tepelný odpor stavbnej konštrukcie.
  • Dbajte na profesionálnu realizáciu, vyhnete sa problémom.
Úspora Minimálne 55 % z pôvodných energetických nákladov.

Hoci opatrenia týkajúce sa významnej obnovy budov umožňujú spotrebiteľom ušetriť, treba dbať na realizáciu. Pokiaľ je vykonané neprofesionálne, môže spôsobiť viac škody ako úžitku. „Výsledkom bývajú netesnosti, zatekanie do interiéru, zvýšená kondenzácia vlhkosti či vznik plesní alebo dokonca aj zvýšená nameraná spotreba tepla. Obyčajne to zapríčiňuje neodborná a nesystémová rekonštrukcia bytového domu,“ uviedol Eduard Jambor zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA).

Nadmerná vlhkosť sa prejavovať na povrchu stien, pôsobiť eróziu muriva a porušiť statiku stavby. Pri odparovaní vody sa spotrebuje veľké množstvo tepelnej energie a budova sa stáva energeticky náročnejšou, tzn. stráca tepelnoizolačné vlastnosti (rady ako bojovať proti nadmernej vlhkosti nájdete tu).

Napríklad výmenou starých okien za nové, tesnejšie, sa mení vlhkostný režim v miestnostiach. „Pri zníženej výmene vzduchu narastá relatívna vlhkosť vzduchu, čím môže pri nezmenených tepelnoizolačných vlastnostiach obvodového plášťa skôr dochádzať k rastu plesni. Zvýšením vnútornej povrchovej teploty obvodového plášťa vplyvom zateplenia na vonkajšom povrchu, vrátane ostenia, nadpražia, parapetu, strešnej atiky sa toto nebezpečie odstráni,“ uviedol pre portál energia.sk výkonný riaditeľ združenia OZ ZPZ Anton Novotný.

Nekvalitne spracovaný projekt je často technicky nerealizovateľný. Zamerať by ste sa preto pri obnove budovy mali na hodnotu tepelného odporu stavebnej konštrukcie a súčiniteľa prechodu tepla.

Trochu teórie z fyziky

Tepelný odpor (R) vyjadruje tepelnoizolačné vlastnosti konštrukcie. Je priamo závislý od hrúbky konštrukcie a súčiniteľa tepelnej vodivosti λ (spravidla ho udáva výrobca).

Väčšia hodnota R sa dosiahne zvýšením hrúbky konštrukcie, alebo voľbou jednotlivých materiálov konštrukcie s čo najnižšou hodnotou λ.

Tepelný odpor vyjadruje odpor 1 m² konštrukcie prestupu tepelnej energie pri rozdiele teplôt 1 K (1 stupeň). Pri viacvrstvových konštrukciách sa jednotlivé tepelné odpory sčítavajú. Tepelný odpor stavebnej konštrukcie sa vypočíta ako priemerná hodnota z jednotlivých tepelných odporov častí stavebnej konštrukcie vrátane tepelných mostov.

Súčiniteľ tepelnej vodivosti λ vyjadruje vlastnosť materiálu viesť teplo. Ide o hodnotu energie vo W, ktorá prejde materiálom hrúbky 1 m pri rozdiele teplôt medzi povrchmi materiálu 1 K.

R = d / λ [m².K.W-¹]

Kde:

D – hrúbka materiálu (m)

λ – súčiniteľ tepelnej vodivosti materiálu (W.m-¹.K-¹)

Súčiniteľ prestupu tepla (U, merná jednotka W/m2.K) udáva, aké množstvo tepla sa stráca cez 1 m2 plochy stavebnej konštrukcie pri rozdiele teplôt okolitých prostredí, tzn. medzi vonkajším a vnútorným prostredím.

Vždy pri obnove budovy začnite energetickým auditom (viac sa dočítate tu). Nezabudnite tiež na stavebný dozor, ktorý zastupuje záujmy majiteľov bytov pri významnej obnove a kontroluje priebeh a kvalitu realizácie významnej obnovy. „Kvalitný stavebný dozor je zárukou dodržania projektu, kvality použitého materiálu, odborne a kvalifikovane vykonanej práce. Zaisťuje tiež plnenie technických noriem a predpisov bezpečnosti práce,“ dodal Jambor.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.