Objem vývozu ropy z USA by do 2020 mohol stúpnuť až štvornásobne
Vývoz ropy z USA by do roku 2020 mal dosiahnuť 2,25 milióna barelov denne. Pre porovnanie Kuvajt vlani vyviezol 2,1 milióna barelov ropy denne a Nigéria 1,7 milióna barelov. Spojené štáty vlani vyviezli 520 000 barelov denne.
„Spojené štáty sa stanú jedným z desiatich najväčších vývozcov na svete,“ povedal šéf oddelenia pre ropu PIRA Gary Ross. „Nie sú členmi OPEC, nekontrolujú produkciu v snahe udržať ceny hore.“
Členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa koncom novembra dohodli na znížení ťažby, aby obmedzili nadbytočné dodávky na trh a podporili cenu suroviny. K dohode o znížení produkcie sa pripojili aj niektoré významné ťažbárske štáty mimo OPEC, napríklad Rusko. Dohoda o obmedzení ťažby bola pôvodne dohodnutá na šesť mesiacov, neskôr však bola o deväť mesiacov predĺžená. USA sa k dohode nepripojili.
Až do roku 2015 bol vývoz ropy zo Spojených štátov prevažne zakázaný. Prezident Barack Obama potom podpísal zákon, ktorý 40 rokov trvajúci zákon zrušil. Od tej doby prúdia barely americkej ropy na nové trhy, ako Európa a Čína. Trumpova vláda prijala tento trend a snaží sa presadiť svoju víziu „energetickej nadvlády“.
Správy PIRA sú pozorne sledované riaditeľmi energetických firiem a investičnými fondmi. Nie všetci analytici sú však tak optimistickí. IHS Markit očakáva, že vývoz ropy z USA do roku 2020 stúpne na 1,4 milióna barelov denne. Vládny úrad pre energetické informácie (EIA) nepredpokladá, že by vývoz prekonal dva milióny barelov v najbližšom štvrť storočí.
USA sú tiež stále závislé na dovoze ropy. Vlani nakupovali 7,9 milióna barelov denne. Z polí v Texase a v Severnej Dakote tečie vysoko kvalitná, tzv. sladká ropa. Americké rafinérie sú prevažne pripôsobené na ťažšiu ropu a zatiaľ nie sú príliš ochotné k zmene. Táto nezhoda tak spôsobila, že je uprednostňovaný vývoz domácej ropy a dováža sa ropa z krajín ako Kanada a Saudská Arábia.
ČTK, energia.sk