O vykurovanie Veľkého Medera sa stará energia zemského jadra
Systém CZT vo Veľkom Mederi od októbra 2016 využíva technológiu na báze geotermálnej energie. Vedenia mesta sa rozhodlo vziať si úver v hodnote 3,7 miliónov eur s tým, že využije termálny potenciál oblasti. Výsledkom tohto úsilia je vrt v hĺbke 2450 metrov, ktorý sála vodu s teplotou 93 stupňov °C a zabezpečuje vykurovanie pre 1300 bytov, škôlku a kultúrne stredisko.
„Ako ministra životného prostredia ma nesmierne teší, keď vidím dielo, ktoré v sebe spája využitie prirodzenej energie prírody na vykurovanie a ktoré zároveň nezaťažuje naše okolie ani životné prostredie. Keď k tomu ešte pripočítame energetickú výhodnosť, vidíme unikátne dielo, ktoré môžu od dnešného dňa Veľkému Mederu závidieť ďalšie mestá na Slovensku,“ uviedol vo štvrtok pre agentúru TASR minister životného prostredia László Sólymos.
Primátor Veľkého Medera Samuel Lojkovič ocenil podporu obyvateľov aj ich pochopenie pre stavebné práce, ktoré uskutočňovala firma zo Slovinska v v zastavanej časti mesta. Hĺbenie vrtu prebiehalo nonstop počas 35 dní. „K tejto investícii malo kladný vzťah 99 percent obyvateľov. Pevne verím, že sa nám vráti nie o 15, ale ako ukazujú čísla, už o desať rokov,“ dodal pre TASR.
Vrtné práce boli ukončené v máji 2016. Neskôr pribudla nová výmenníková stanica a prepojenie kotolní na dvoch miestnych sídliskách. Vykurovanie termálnou vodou bolo sprevádzkované 6. októbra 2016. Na budúci rok by sa naň mohli pripojiť aj mestské úrady a ďalšie školy. Ako ďalej dodal primátor, v budúcnosti by geotermálna energia mohla vykurovať prakticky celé mesto.
Vyššiu vstupnú investíciu má vykompenzovať stabilná cena za dodávku tepla. Primátor dnes avizoval, že po desiatich rokoch čaká odberateľov zlacňovanie. Z dokumentu investora publikovaného v rámci procesu posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) vyplýva, že zmenou palivovej základni sa má ušetriť 75 % nákladov na plyn, ktorý sa dovtedy staral o výrobu tepla.
CZT na Slovensku a geotermálna energia
Na Slovensku existujú dnes tri sústavy CZT na báze geotermálnej energie. Nájdeme ich v mestách Galanta, Šaľa a Sereď. Využívaním geotermálnej energie pri výrobe tepla sa ušetrí na nákupe zemného plynu. Úspory sú teda vo variabilnej zložke ceny. Prekážkou ďalšieho rozvoja sú vysoké investičné náklady, ktoré sa prejavia vo forme odpisov vo fixnej zložke ceny tepla.
© energia.s, TASR