O splyňovacej elektrárni sa rokuje aj v obciach v blízkosti Pezinka
Starosta obce Šenkvice Peter Fitz pre TASR uviedol, že stredajšie (4.2.) predstavenie a prerokovanie projektu nepresvedčilo obec, ani jej obyvateľov. Tvrdí, že s navrhovanou výstavbou splyňovacej elektrárne nesúhlasia. Na prerokovaní, na ktorom sa malo zúčastniť približne 40 občanov, nezaregistroval ani jedno podporné stanovisko k tomuto projektu. Investor, ktorý výstavbu elektrárne navrhuje, spoločnosť Brilant SK, podľa Fitza nevedel odpovedať na odborné otázky zúčastnených. „Obec bude naďalej bojovať proti tomuto zámeru,“ podotkol Fitz.
Vo Viničnom sa konalo verejné prerokovanie v utorok (3.2.). Starosta Štefan Lenghart pre TASR uviedol, že stanovisko obce k splyňovacej elektrárni uzavrú dnes večer s obecnými poslancami.
Konateľ spoločnosti Brilant SK Rastislav Cichý si myslí, že predstavenie projektu v dotknutých obciach je zatiaľ v poriadku. „Dobrá atmosféra bola vo Viničnom, kde sme všetky konštruktívne otázky zodpovedali,“ povedal pre TASR Cichý. V Šenkviciach boli podľa jeho slov ľudia presvedčení, že v prípade splyňovacej elektrárne ide o spaľovňu.
„Snažili sme sa im vysvetliť, že to tak nie je,“ spresnil konateľ. Aj po kritických ohlasoch voči plánovanej výstavbe, či už v Pezinku alebo v niektorých okolitých obciach, vzdať sa nateraz nechystá. Chce si totiž počkať najmä na stanovisko ministerstva životného prostredia.
Spoločnosť Brilant SK plánuje elektráreň v Pezinku postaviť v blízkosti Panholeckej cesty alebo v existujúcom priemyselnom areáli v lokalite Glejovka. Podľa Cichého sa však momentálne prikláňajú k druhému variantu. Elektrina by sa tu mala vyrábať vďaka zhodnocovaniu odpadu, a to splyňovaním prevažne komunálneho odpadu a drevenej štiepky. Taktiež sa tu má triediť odpad, vyrábať syntézny plyn či nafta. Vyrobená elektrická energia by mala byť distribuovaná aj do verejnej elektrickej siete. Nafta by bola určená na predaj. Za rok sa má v zariadení spracovať približne 17.300 ton odpadu.
K súčasnej správe o hodnotení projektu môžu ľudia ešte stále zasielať svoje písomné stanoviská ministerstvu životného prostredia do 7. februára.
Verejnosť i samosprávy s výstavbou splyňovacej elektrárne väčšinou nesúhlasia, pretože jej prevádzka má mať negatívny vplyv na životné prostredie, život ľudí a môže tiež zaťažiť aj komunikácie.
Investor však oponuje tým, že pri prevádzkovaní elektrárne nedôjde k nadlimitnému zaťaženiu žiadnej zložky životného prostredia. Táto technológia zhodnocovania odpadu je podľa neho jedna z najmodernejších a v súlade so smernicami Európskej únie.
Copyright © TASR 2015