O plynovod s Maďarskom nie je záujem. Zatiaľ
Premiéri Viktor Orbán a Robert Fico počas symbolického otvorenia plynovodu. Foto: TASR/MTI
Prepravné systémy Slovenska a Maďarska sa navzájom prepojili v roku 2015. Doterajšie štatistiky využívania ale hovoria o tom, že o plynovod je iba slabý záujem. „Napriek tomu, že doposiaľ plynovod nebol komerčne významnejšie využívaný, jeho samotná existencia prispieva k rozvoju trhu s plynom a cenovej konvergencii, keďže jeho účastníci sa môžu spoľahnúť na kapacity tohto plynovodu,“ povedal pre náš portál Pavol Kubík, hovorca spoločnosti Eustream.
Od spustenia do komerčnej prevádzky prvého júla pred 2 rokmi bolo potrubie väčšinou prázdne. Výnimkou bol marec 2016, kedy podľa údajov slovenského prepravcu pretieklo plynovodom 15,78 miliónov metrov kubických (m3) plynu. K nim sa ešte koncom augusta toho istého roku pridalo 40 tisíc kubíkov plynu, ale odvtedy sa prepojenie prakticky nevyužíva a čaká na Ďalšie nominácie obchodníkov.
K téme sa na jarnej konferencii združenia Eurogas v Bratislave vyjadril aj člen vedenia Eustream Mirek Topolánek. „Každý sa má pýta, prečo je plynovod prázdny? Okamžite po spustení do prevádzky klesla cena plynu v Maďarsku o 25 %. Vďaka interkonektoru sa vytvorila konkurencia medzi prepravnými trasami a dodávkami,“ povedal vtedy počas diskusie expremiér ČR. Maďarsko je podľa neho dnes zásobované plynom z Rakúska kvôli výhodnejšej cene.
Na konferencii združenia Eurogas diskutoval aj Mirek Topolánek z Eustream. Foto: energia.sk
No s meniacou sa plynárenskou mapou v Európe sa môžu zlepšiť aj vyhliadky pre slovensko-maďarské potrubie. „Význam prepojenia, ktoré je súčasťou európskeho prioritného severojužného koridoru, bude narastať s dobudovaním ďalšej infraštruktúry v širšom regióne, vrátane poľsko-slovenského prepojenia,“ doplnil ďalej v reakcii pre náš portál Kubík.
Potenciál komerčného využitia zvýrazňuje plánovaný projekt Nord Stream 2. Ruský Gazprom Export skúpil existujúcu i plánovanú dlhodobú prepravnú kapacitu v smere z Nemecka cez Českú republiku na Slovensko až do roku 2039. Aukcia cezhraničných kapacít sa konala 6. marca 2017.
Parametre a história
Plynovodné prepojenie s Maďarskom má dĺžku zhruba 113 kilometrov (z toho 19 kilometrov na území SR). Spája vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés, ktorá sa nachádza na predmestí Budapešti.
Obchodníci majú k dispozícii prepravnú kapacita v objeme 4,5 miliardy metrov kubických plynu ročne (cez 12,2 mil. m3 denne) v smere zo Slovenska do Maďarska na pevnej báze. V opačnom smere je k dispozícii prerušiteľná kapacita vo výške 1,8 miliardy m3 ročne (4,9 mil. m3 denne).
Prepojenie plynárenských sietí si vyžiadala investíciu vyše 160 miliónov eur. Náklady na strane slovenského prepravcu, spoločnosti Eustream, dosiahli 21 miliónov eur. Európska komisia podporila výstavbu čiastkou 30 miliónov eur prostredníctvom programu EEPR.
© energia.sk