O. Nachtmannová: Aj energetike začína chýbať kvalifikovaná pracovná sila
„Oblasť energetiky predstavuje stabilnú oblasť slovenského priemyslu s nadpriemernými mzdami, nízkou fluktuáciou pracovnej sily a perspektívou dlhodobej udržateľnosti. Ide navyše o oblasť priemyslu, ktorý je rovnomerne situovaný na celom území nášho štátu. Napriek tomu zaznievajú z prostredia teplárenských a energetických spoločností hlasy podobné tým z ostatných oblastí priemyslu, hlasy o nedostatku prirodzenej obnovy kvalifikovanej pracovnej sily,“ upozornila.
Aj energetika na Slovensku podľa jej slov prechádza dynamickou technickou revolúciou, v ktorej sa čoraz viac presadzujú najmodernejšie technológie, napríklad inteligentné meracie zariadenia, ktoré predstavujú pre celý sektor nové výzvy.
Ministerstvo školstva podľa Nachtmannovej reaguje na tieto trendy prostredníctvom schvaľovania obsahov vzdelávania požadovaných na trhu práce. „Rovnako aj zavádzaním legislatívnych zmien vytvárajúcich predpoklady pre uplatňovanie potrieb trhu práce vo vzdelávaní. Napríklad v rámci študijného odboru mechanik – elektrotechnik sa zaradila nová vzdelávacia oblasť tepelno-technické a energetické zariadenia,“ priblížila.
Nové trendy v energetike podľa nej zachytáva aj nastavenie obsahu odborného vzdelávania a prípravy v študijnom odbore technik energetických zariadení budov alebo zameranie učebného odboru chladiace zariadenia a tepelné čerpadlá. „Z hľadiska širšieho nastavenia vzdelávacej politiky SR je dôležitý ďalší rozvoj systému odborného vzdelávania a prípravy, a to najmä systému duálneho vzdelávania a prípravy,“ poznamenala Nachtmannová.
„V rámci energetického odvetvia sa javí ako efektívna možnosť odbornej prípravy žiakov priamo na pracovisku v podmienkach reálneho pracovného procesu. Takáto možnosť bude čoraz zaujímavejšia s prihliadnutím na spomenuté trendy v oblasti energetiky, stabilitu a lukratívnosť tohto odvetvia v národnom hospodárstve a potrebu čoraz sofistikovanejšej pracovnej sily,“ dodala.
Copyright © TASR 2017