O jadrovú bezpečnosť v Iraku sa budú starať aj slovenskí odborníci
V Európe sme zvyknutí, že úložiska aktívnych odpadov vznikajú predovšetkým na jadrových elektrárňach a sú do nich ukladané prevádzkové odpady z jadrovej energetiky. Odkiaľ pochádza iracký rádioaktívny odpad, keď tu žiadna jadrová elektráreň nestojí a využitie rádioizotopov pre lekárstvo, priemysel a poľnohospodárstvo tu nie je príliš rozšírené? Ako sa týmto odpadom v Iraku pracuje?
V minulosti prebiehal v Iraku veľmi aktívny vojenský jadrový program, ktorý mal za cieľ vyvinúť atómovú bombu. Všetky zvyšné jadrové zariadenia boli však zničené v roku 1991 počas vojny v Zálive. Od tej doby sa Irak príliš neangažoval v jadrovom programe, ani v likvidácii jeho pozostatkov. Iniciatíva bola viditeľná len z medzinárodného hľadiska a z najvýznamnejších programov by sme mohli menovať Iraq Decommisioning Project, ktorý v roku 2006 začala Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu. Jeho cieľom je asistovať irackej vláde pri príprave stratégie na likvidáciu zničených jadrových zariadení a na nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi a tiež pri jej realizácii. Súčasťou je aj príprava príslušného právneho a regulačného rámca. Výsledkom projektu budú bezpečne uložené rádioaktívne odpady a rekultivované lokality bývalých jadrových zariadení. V roku 2009 k tomuto projektu pristúpila i Európska únia.
Ako sa NUKEM Technologies podieľa na tomto projekte?
Naša spoločnosť vedie konzorcium, do ktorého patrí aj nemecká spoločnosť DBE Technology a slovenský JAVYS. Máme na starosti prípravu projektu pripovrchového úložiska stredne a nízko aktívnych odpadov. Nami pripravená dokumentácia bude irackej vláde slúžiť pri rozhodovaní o umiestnení budúceho úložiska, jeho licencovaní a pochopiteľne aj pri výstavbe. Veríme, že zručnosti a skúsenosti spomínaných troch spoločností umožnia pripraviť riešenie aj pre extrémne problémy v tomto meniacom sa prostredí. Projekt má zásadný význam nielen pre Irak, ktorý podporuje v ťažkej situácii, ale aj pre naše spoločnosti, lebo tento región je významným trhom.
Aké časti projektu bude mať na starosti slovenská spoločnosť JAVYS?
JAVYS do projektu prispeje svojou odbornosťou a skúsenosťami z prvej ruky, ktoré získala pri prevádzkovaní pripovrchového úložiska aktívnych odpadov a ako úrad, zodpovedný na Slovensku za implementáciu stratégie nakladania s rádioaktívnymi odpadmi. Skúsenosti tejto firmy budú mať zásadný význam pri príprave dokumentácie, ktorá bude požadovaná regulačným úradom pri rozhodovaní o udelení licencie plánovanému úložisku.
V akej fáze sa teraz projekt nachádza?
Sme ešte len na začiatku a čoskoro zahájime prípravu projektu úložiska. O konkrétnom dizajne irackého úložiska zatiaľ nebolo rozhodnuté, ale je isté, že bude vychádzať z medzinárodne používaných postupov a požiadaviek Európskej únie a odporúčaní Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Projektová príprava úložiska má trvať 36 mesiacov a na základe odovzdaného projektu rozhodne iracká vláda o jeho realizácii a termínoch.
Úložisko je posledným stupňom v nakladaní s aktívnymi odpadmi. Ako budú tieto odpady v Iraku spracovávané? Bude tam musieť vzniknúť tiež spracovateľské centrum?
Rozhodnutie o tom, aké postupy na spracovanie rádioaktívneho odpadu budú potrebné a aké budú v prípade Iraku najvhodnejšie, je súčasťou projekčných prác, ktoré v rámci tohto projektu vykonáme. Až potom budeme mať istotu, či bude potrebné v tejto krajine vybudovať nové spracovateľské centrum a o tom, aký typ tohto zariadenia bude najvhodnejší.
Vychádza voľba slovenskej spoločnosti JAVYS do konzorcia na iracký projekt z predchádzajúcej spolupráce? Spolupracuje NUKEM Technologies tiež s ďalšími spoločnosťami z regiónu Česka a Slovenska?
Áno, so spoločnosťou JAVYS udržiavame dlhodobé kontakty, pretože je prevádzkovateľom spracovateľského strediska rádioaktívnych odpadov, ktoré sme naprojektovali a postavili v lokalite Jaslovské Bohunice. S českými firmami spolupracujeme od 90. rokov, kedy NUKEM spoločne s ďalšími nemeckými partnermi postavila skladisko pre suché skladovanie použitého jadrového paliva na jadrovej elektrárni Dukovany. Podľa rámcovej dohody so slovenskými spoločnosťami tiež spolupracujeme na projektoch financovaných Európskou úniou a Európskou bankou pre obnovu a rozvoj, aby sme zvýšili našu prítomnosť na trhoch v rôznych krajinách.
Rozhodol sa Atomstrojexport zakúpiť spoločnosť NUKEM Technologies na základe predchádzajúcej spolupráce?
NUKEM už od svojich počiatkov veľmi úzko spolupracovala so spoločnosťami ruského jadrového priemyslu. Od 60. rokov mala dlhodobé kontrakty s ruskými dodávateľmi uránu a v neskorších rokoch dodávala do Ruska zariadenia pre nedeštruktívnu analýzu palivových súborov. Od 90. rokov priamo spolupracuje s ruskými projekčnými ústavmi a jadrovými elektrárňami Balakovo a Leningrad pri projektovaní a stavbe zariadení na nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi v spracovateľských strediskách na ruských jadrových elektrárňach.
Spolupracujete s ruskými spoločnosťami iba v oblasti konca palivového cyklu?
Pracujeme spoločne aj na niektorých veľmi inovatívnych projektoch. V poslednom čase sme napríklad získali kontrakt indonézskeho štátneho jadrového úradu Batan na spracovanie úvodného projektu 10MW experimentálneho reaktora, ktorý bude založený na technológii vysokoteplotných reaktorov s palivom vo forme guličiek. Vo verejnej súťaži viedla NUKEM aktivity ruského Rosatomu a teraz stojí v čele konzorcia, ktoré vykoná vysúťažené práce.
Ulf Kutscher je generálnym riaditeľom spoločnosti NUKEM Technologies od roku 2007. Predtým zastával funkciu riaditeľa pre medzinárodné projekty. V spoločnosti NUKEM pôsobí viac ako 25 rokov a pôsobil na rôznych pozíciách v Nemecku aj v jej americkej a britskej pobočke. Vysokoškolský titul v oblasti jadrového inžinierstva získal na Moskovskom energetickom inštitúte.
NUKEM Technologies GmbH je celosvetovo aktívna v oblastiach nakladania s rádioaktívnymi odpadmi a použitým jadrovým palivom. Zameriava sa tiež na likvidáciu vyslúžilých jadrových zariadení, na jadrové inžinierstvo a konzultačnú činnosť. V týchto oblastiach má viac ako 50 rokov skúseností. Pôvodne sa spoločnosť NUKEM zameriavala na spracovanie uránu a výrobu paliva pre rôzne typy jadrových reaktorov. Neskôr začala byť známa aj vďaka svojej výskumnej a vývojovej činnosti. V 70. rokoch rozšírila svoje aktivity do oblasti projektovania jadrových zariadení. V roku 2009 bola NUKEM Technologies (dcérska spoločnosť NUKEMu) kúpená ruským Atomstrojexportom, ktorý spoločne s projekčným ústavom NIAEP tvorí spoločnosť NIAEP-ASE, zameriavajúcu sa na projektovanie a výstavbu jadrových elektrární v Rusku aj v mnohých ďalších krajinách sveta. Obe spomínané ruské spoločnosti patria do štátnej korporácie pre jadrovú energiu Rosatom.
Zdroj: AMI Communications Slovakia