Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Oscar-Flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Adarsh Upadhyay
12. júla 2013 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

O „energetického Oskara“ sa uchádza i solárny slnečník

Do súťaže energeticky úsporných projektov sa o „ekologického Oskara“ tento rok prihlásilo 217 firiem. Projekty prihlásené do tohtoročného ročníka E.ON Energy Globe Award ČR spája okrem zaujímavej myšlienky a chytrého využitia moderných technológií tiež snaha inovovať a inšpirovať. Odborná porota vybrala v každej kategórii troch kandidátov, ktorí budú súťažiť v štyroch kategóriách – Obec, Firma, Kutil a Mládež.

Solárny slnečník umožní nabíjať mobilný telefón

V kategórii Kutil sa o cenu uchádza rekreačný dom, ktorý vyrobí o polovicu viac energie, než sám spotrebuje. Základ drevostavby tvoria prírodné, obnoviteľné alebo recyklované stavebné materiály. Vonkajší plášť tvoria drevovláknité dosky s prevetrávanou fasádou zo smrekovca, izoláciu zabezpečuje fúkaná celulóza. Objekt je vykurovaný teplovzdušne – vzduchotechnickou jednotkou, ktorá zároveň zabezpečuje vetranie objektu so spätným získavaním tepla. Zdrojom tepla pre vykurovanie a ohrev vody je krbová vložka, ktorú dopĺňajú solárne termické kolektory umiestnené na streche. Dažďovú vodu zachytávajú podzemné nádrže.

O „energetického Oskara“ sa uchádza aj solárny slnečník. Podľa vynálezcu má umožniť cestovateľom nabíjanie mobilov. Poťah tvorí fotovoltaická fólia, ktorú zospodu spevňuje textília. Polomer roztvoreného slnečníka je 190 cm. Slnečník zachytáva slnečné lúče a prevádza ich na elektrickú energiu. Túto akumuluje a využíva ju v prevedení podľa cieľovej oblasti využitia. Nabiť si tak možno nielen mobil, ale aj tablet, chladničku, rádio a ďalšie nenahraditeľné veci denného využitia.

Foto: Flickr.com/daryl mitchell, licencia Creative Commons

Vlani ocenenie získal dom, ktorý sa otáča za slnkom.

O Oskara súťažia aj firmy a obce

V kategórii firiem je medzi uchádzačmi napríklad projekt poľnohospodárskej firmy, ktorá prepája výrobu energie z biomasy v bioplynovej stanici s jej spotrebou priamo v jednej lokalite. Teplom a elektrinou dokáže pritom zásobovať aj skleníky firmy v susedstve. Ďalším nominovaným je projekt ČASD, ktorý zakúpil 59 autobusov na stlačený zemný plyn. O ocenenie sa uchádza aj hotel a vinárstvo v Mikulove, ktoré dokáže využiť teplo z odpadových vôd alebo zo vzduchu. Oxid uhličitý, ktorý vzniká pri výrobe vína, zachytáva a používa ho v uhličitých kúpeľoch.

Medzi obcami je adeptom na ocenenie obec Kněžice za projekt prvej energeticky nezávislej obce vo výrobe tepla a elektriny. Jadrom projektu je bioplynová stanica, kde sa premieňa hlavná časť odpadových surovín vzniknutých v obci na bioplyn. Spolu s priamym spaľovaním fytomasy utvára uzavretý energetický okruh, z ktorého vystupuje elektrina ako speňažovaní tovar pre verejnosť a teplo pre miestnu spotrebu obyvateľov obce. Energeticky vyčerpaný zvyšok z výroby bioplynu a popolu z kotolne sa využíva ako hnojivo na miestnych poliach a zadržiava tak vodu v prírode. Bioplynová stanica spracuje všetku pokosenú trávu z obecných plôch, jesenné lístie aj odpady z domácností aj jedální, ale nahrádza aj čistiareň odpadových vôd a kanalizáciu.

Spracovanie biomasy. Foto: Flickr.com/Savannah River Site, licencia Creative Commons

Ďalším súťažiacim je mesto Soběslav, ktoré zachránilo gotický hrad alebo obec Dolní Újezd, ktorá znížila energetickú náročnosť tamojšej základnej školy. K vykurovaniu sa v škole využívajú OZE, čím škola ušetrí štvrtinu pôvodných nákladov. V celom areáli osadili platové okná s izolačným dvojsklom, zateplili strešné konštrukcie a obvodové steny. Plynové kotly nahradili plynové tepelné čerpadlá typu zem/voda. Pod zemou sa nachádza 9 kilometrov potrubia. V zime, keď teplota klesne na extrémne mínusové teploty, výkon čerpadiel dopĺňajú dva kondenzačné plynové kotly.

Záujem o úspory je aj zo strany mládeže

V kategórii Mládež súťaží projekt zameraný na technickú výchovu detí a mládeže.

Druhým nominovaným je projekt, ktorý má ukázať, ako je možné ušetriť pomocou ekologicky šetrných opatrení. Fiktívna rodinka učí širokú verejnosť, ako vďaka úsporám v domácnosti znížiť budúci rozpočet rodiny a súčasne chrániť životné prostredie. Členovia kreslenej domácnosti poukazujú na skutočnosť, že dosiahnutím environmentálne šetrných cieľov možno dosiahnuť aj značné úspory na platbách za elektrinu, vodu alebo kúrenie. „Vašou úlohou ako člena fiktívnej rodiny je hľadať úspory s cieľom maximálneho zníženia poplatkov za vodu, plyn, pohonné hmoty a energiu. Pre investične náročnejšie opatrenia, ako je napríklad zateplenie alebo výmena kotla, môže hráč využiť pripravené pôžičky, „hovorí manažér projektu Vladimír Študent.

Tretím uchádzačom je Stredná škola obchodu a služieb v Jihlave. Prečo je dôležité v uzavretých miestnostiach vetrať? Aké intervaly zvoliť, aby vzduch nebol vydýchaný a aby ste neplytvali energiou? Aké úskalia so sebou prinášajú dokonale tesniace plastové okná, ktoré sú súčasným trendom? Na tieto otázky hľadali odpovede študenti vo svojom projekte, ktorý sa zaoberal problematikou oxidu uhličitého v školskej budove.

Tohtoroční víťazi kategórií i celkový víťaz budú vyhlásení 7. októbra.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.