Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. septembra 2013 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

O budúcnosti slovenskej i európskej chémie rozhodnú hlavne ceny energií

„Slovenskí chemici spolu s európskymi už dlhšie upozorňujú, že ceny elektrickej energie v Európe sú neúmerne vysoké oproti zvyšku sveta a vysoké náklady na OZE znížili konkurencieschopnosť Európy, hlavne v chemickom priemysle oproti zvyšku sveta, predovšetkým USA,“ zdôraznil.

„Situácia na Slovensku je ešte horšia ako v najvyspelejších krajinách EÚ, pretože máme jedny z najvyšších cien elektrickej energie v EÚ. Pritom naše podniky sú v európskom meradle iba malými, či stredne veľkými firmami s obmedzenými finančnými zdrojmi na investície. Situáciu zhoršuje aj fakt, že na Slovensku sa neustále zhoršuje podnikateľské prostredie. Negatívny dopad na odvetvie mal konsolidačný balíček, zvýšenie daní a odvodov a nový Zákonník práce,“ upozornil Karlubík.

Poznamenal, že slovenská chémia musí akceptovať a dodržiavať tieto predpisy, rovnako ako podniky zo západnej časti EÚ. Pritom poplatky, ktoré musí vynaložiť malý a stredný podnik, sú na jednotku jeho produkcie rádovo vyššie, ako je to v prípade výroby tých istých výrobkov veľkými západoeurópskymi výrobcami.

„Chemický priemysel v SR, ale aj celosvetovo je jedným z energeticky najnáročnejších odvetví. Preto o jeho budúcom rozvoji rozhodujú ceny energií. Prudko rastúca ťažba ropy a zemného plynu z bridlicových hornín v USA zrazila tamojšie ceny plynu až o 80 % a výrazne prispieva k rastu americkej ekonomiky. Tým však zvyšuje aj atraktivitu presunu chemických výrob do USA a ďalších krajín. Európa naozaj potrebuje novú energetickú politiku, aby sa jej vrátila konkurencieschopnosť. K zvýšeniu konkurencieschopnosti slovenského priemyslu by mali prispieť aj domáce opatrenia, ako je zníženie odvodového a daňového zaťaženia, zlepšenie vymožiteľnosti práva a úpravy Zákonníka práce,“ dodal Karlubík.

ZCHFP SR reprezentuje 53 členských subjektov z chemického a farmaceutického priemyslu, v ktorých pracuje viac ako 12.000 pracovníkov. Na Slovensku v celom odvetví chémie podniká 234 firiem s viac ako 20 zamestnancami, pričom k 31. decembru 2012 v týchto firmách pracovalo 37.212 ľudí.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.