Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Leoš Tomíček - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Leoš Tomíček (Rusatom Overseas) na konferencii v Prahe. Foto: energia.sk/Michal Jesenič
13. novembra 2013 Jadrová energia od Energia.skSITA

O Bohuniciach chce mať Rosatom jasno do konca roka

Leoš Tomíček počas svojho príspevku. Foto: energia.sk/Michal Jesenič

Rosatom v súčasnosti intenzívne rokuje o vstupe do Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska, a.s. (JESS) s vládou SR a českou energetickou spoločnosťou ČEZ. Podľa Leoša Tomíčka, viceprezidenta Rusatom Overseas, by ešte do konca tohto roka mohlo byť jasné, aká je priechodnosť projektu pre ruskú stranu z pohľadu rizík a uskutočniteľnosti. Upozornil, že najdiskutovanejšou zostáva príjmová časť po výstavbe elektrárne. Investícia takéhoto rozsahu musí podľa neho spĺňať parametre, ktoré by zabezpečili výhodnosť pre všetky strany. 

Ruský jadrový gigant pozná podľa Tomíčka aktuálny stav projektu JESS do najmenších detailov. Najväčším problémom tak ostáva, ako zabezpečiť  dostatočný odbyt elektrickej energie za prijateľnú cenu. Stanovenie pevnej výkupnej ceny považuje za najpravdepodobnejšie, ale nie jediné možné riešenie. (Ešte v júni Tomíček pre portál energia.sk uviedol, že požadovaná cena by sa mohla pohybovať rádovo medzi 60-70 EUR/MWh, pozn. red.) Do úvahy by pripadali aj iné formy štátnej podpory, ktoré si ale vyžadujú priestor na širšiu diskusiu.

V prípade výstavby novej elektrárne na Slovensku ponúka Rosatom typ reaktora s inštalovaným výkonom 1.200 MW podľa projektu AES-2006 generácie III+ (v Česku známy pod názvom MIR.1200). Rovnaký typ ponúkajú Rusi aj v projekte dostavby Jadrovej elektrárne Temelín v Česku. Ako zdôraznil Tomíček, jadrové bloky technológie tohto typu plánuje Rosatom presadzovať minimálne do konca desaťročia na všetkých trhov Európe i vo svete.

Technológia VVER zostáva pre Rosatom prioritou

Doteraz sa vo svete postavilo 70 reaktorov s dizajnom VVER, z  toho 55 je momentálne v prevádzke a ďalších 15 v procese výstavby.

Len v samotnom Rusku dnes vyrába elektrinu 17 blokov VVER. Optimistický scenár korporácie ráta s tým, že do roku 2030 sa v Ruskej fedeárii postaví ďalších 28 blokov, ten pesimistický hovorí o minimálne 16 nových reaktoroch. Skutočný počet bude závisieť od ekonomického vývoja a dopytu po elektrine. Jadrová energia v Ruskej federácii sa aktuálne podieľa na celkovej výrobe elektriny zhruba 17 percentami. Do roku 2030 by sa podľa odhadov Rosatomu mohol tento objem zvýšiť na zhruba 22 až 23 %. 

Rosatom si veľa sľubuje od výskumu rýchlych reaktorov. V súčasnosti prevádzkuje jeden blok typu BN-600 v Belojarskej jadrovej elektrárni na juhu Ruska. Ešte v tomto roku sa chystá fyzické spustenie štvrtého bloku na báze rýchlych neutrónov BN-800. Výskum v tejto oblasti sa podľa Tomíčka intenzifikuje, v ďalších dekádach by sa rýchle reaktory mohli stať nástupcom technológie VVER.

V ďalšej časti svojho príspevku priblížil Tomíček stav niektorých aktuálnych projektov Rosatomu vo svete. Veľké očakávania sa podľa neho vkladajú do prebiehajúceho tendra na výstavbu jadrovej elektrárne vo Fínsku. Do projektu bol Rosatom pozvaný v tomto roku. Tomíček zdôraznil, že v severskej krajine sú v platnosti veľmi prísne licenčné podmienky. Aktuálne sa diskutuje o podmienkach zmluvy pre inžinierske činnosti, obstarávanie a uskutočňovanie stavieb alebo tzv. EPC kontrakt. Vo Fínsku ponúka ruská korporácia jednoblokovú elektráreň typu AES-2006 s inštalovaným výkonom 1.200 MW a s možnosťou dostavby ďalšieho bloku. Fínsky projekt je špecifický aj tým, že je čisto komerčný. S výnimkou licencovania prebieha bez účasti štátu.

Rosatom sa ďalej dostal do finálového výberu v tendri na výstavbu prvej atómovej elektrárne v Jordánsku. V súčasnosti sa pripravuje dohoda, ktorej cieľom je vytvoriť spoločný podnik s jordánskou vládou. Podľa Tomíčka sú rokovania veľmi intenzívne a existuje vysoká šanca, že sa obom stranám podarí dospieť k dohode. Upozornil  tiež na veľkú náročnosť tohto projektu, ktorý vyplýva jednak z infraštruktúry, ako aj faktu, že ide o premiéru jadrovej energie v krajine.

Výzvou jadrový trh vo Veľkej Británii

Posledný rok a pol sa Rosatom snaží intenzívne presadiť na trhu vo Veľkej Británii. Medzičasom došlo k podpisu memoranda s britským ministerstvom pre energetiku a klimatické zmeny. Ďalšími krokmi boli partnerské zmluvy so spoločnosťami Rolls-Royce a Fortum. V súčasnosti prebiehajú prípravné práce pre udelenie licenie na výstavbu atómovej elektrárne typu VVER na britskom území (Generic Design Assessment). Rozvoj britskej jadrovej energetiky do roku 2030 predpokladá vybudovať 16 GW inštalovaného výkonu. Tomíček je presvedčený, že pri plnení tohto náročného cieľa sa nájde priestor aj pre technológiu VVER.

Stupeň lokalizácie výroby sa môže líšiť

Rosatom má  dlhodobý záujem o dostavbu českého Temelína. Českej republike ponúka, že v prípade úspechu v tendri až 70 % z hodnoty zákazky získajú domáce spoločnosti. V praxi by mohlo ísť o viac než 250 českých spoločností. Globálny dodávateľský reťazec bude podľa Tomíčka čoraz intenzívnejšou súčasťou projektov Rosatomu. Ako ďalej uviedol, s výnimkou 15 % bezpečnostných komponentov, ktoré sa týkajú jadrového ostrova, sa všetko ostatné dá lokalizovať. Stupeň lokalizácie ale výroby závisí od mnohých faktorov, od krajiny ku krajine sa môže líšiť.  V Británii by domácim  firmám mohla pripadnúť až 80 % z hodnoty zákazky, napríklad v prípade Maďarska sa hovorí o úrovni 40 %.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.