O aktíva ČEZu v Bulharsku majú záujem lokálne firmy
Zámer zmapovať záujem o svoje bulharské aktíva oznámil ČEZ v januári. Spoločnosť má dlhšiu dobu problémy s bulharskými úradmi. Vlani v júli spustil ČEZ proti krajine medzinárodnú investičnú arbitráž.
K arbitráži s Bulharskom firma pristúpila po viacerých zásahoch bulharských inštitúcií poškodzujúcich podnikanie spoločností a v dôsledku dlhodobo sa nezlepšujúcej kritickej situácii na tamojšom energetickom trhu. Výška nároku sa pohybuje v stovkách miliónov eur.
Napríklad v máji 2015 dostala firma od bulharského protimonopolného úradu pokutu 1,24 milióna leva (asi 635 tisíc eur) za zneužitie dominantného postavenia na trhu. O mesiac neskôr úrad uložil za zneužití dominantného postavenia pokuty miestnym distribútorom energie, ktorých vlastníkmi sú české firmy ČEZ a Energo-Pro a rakúska EVN. Distribútori podľa úradu stanovili neprimerane vysoké ceny za užívanie nízkonapäťovej rozvodnej sústavy, čím bola obmedzená konkurencia. Z ďalšieho zneužitia dominantnej pozície potom obvinil úrad ČEZ vlani v máji.
Bulharská socialistická strana pred tohtoročnými parlamentnými voľbami uviedla, že zváži, či by mohlo Bulharsko aktíva ČEZ v krajine odkúpiť. Strana však skončila vo voľbách druhá za stredopravou prozápadnou stranou GERB.
ČEZ vstúpil na bulharský trh ku konci roka 2004. Jeho distribučná aj predajná dcérska firma tam obsluhujú približne tri milióny zákazníkov, najmä v západnej časti Bulharska. Firma ale vlastní tiež napríklad čiernouhoľnú elektráreň vo Varne, ktorá bola odstavená v januári 2015. Dôvodom je neplnenie limitov pre priemyselné emisie podľa európskej legislatívy.
ČTK, energia.sk