Nový jadrový zdroj v Bohuniciach je reálny, tvrdí rezort hospodárstva
Ministerstvo hospodárstva SR (MH) je presvedčené, že nová jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach bude. Podľa údajov, ktoré zverejnila na internetovej stránke ministerstva hovorkyňa ministra hospodárstva Daniela Piršelová, nová elektráreň by mala byť uvedená do prevádzky o deväť rokov. „Jadrová elektráreň s finančnými nákladmi na výstavbu približne 3,3 mld. eur a kapacitou 1 200 až 1 750 megawattov, má byť uvedená do prevádzky v roku 2020,“ prezradila po štvrtkovom šiestom energetickom fóre ENEF Piršelová.
Podľa predbežných informácií zverejnených ešte počas vládnutia kabinetu Roberta Fica, nová elektráreň mala mať výkon najviac 1 700 megawattov a mala stáť od 4 do 6 mld. eur. Podľa slov ministra hospodárstva Juraja Miškova z konca minulého roka, definitívne rozhodnutie, či a kde sa bude nový zdroj elektrickej energie stavať, bude zrejmé až po dôkladnom oboznámení sa s výsledkami štúdie uskutočniteľnosti. Štúdia, ktorá by mala dať odpovede aj na otázky o termínoch a parametroch, by mala byť hotová začiatkom budúceho
Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a.s. (JESS), ktorú vlastnia slovenská Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS) a česká energetická skupina ČEZ, sa v súčasnosti chystá na realizáciu štúdie uskutočniteľnosti. „Na projekte sa stále pracuje. Jadrová energetická spoločnosť Slovenska v súčasnosti pripravuje všetky podklady potrebné pre realizáciu štúdie uskutočniteľnosti,“ povedal začiatkom mája pre agentúru SITA hovorca Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti Dobroslav Dobák. Nová jadrová elektráreň by mala stáť na mieste v súčasnosti odstavovanej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach.
„Jadrová energetika predstavuje dôležitý komponent energetického mixu. Je bezpečným, spoľahlivým, environmentálne prijateľným a ekonomicky akceptovateľným zdrojom energie s dlhodobou perspektívou využitia. V zmysle stratégie energetickej bezpečnosti SR do roku 2030 je hlavnou zárukou a prioritou jadrová energetika. Jadrové elektrárne budú tvoriť základ zásobovania elektrinou a trvalo udržateľného rozvoja,“ konštatovala Piršelová.
Zdroj: (c) SITA