Nového šéfa ÚRSO má vybrať komisia na ministerstve hospodárstva
Minister hospodárstva Peter Žiga sa vehementne odmieta vyjadriť k tomu, kto by mohol byť novým predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorého bude vyberať vláda. Dosiaľ odkazoval, že najprv je potrebné schváliť novelu zákona o reguláciu a podpísať ju prezidentom.
„Samotný proces výberu a posudzovania kandidátov sa začne až po definitívnom schválení zákona a jeho zverejnení v zbierke zákonov,“ uviedol pre náš portál hovorca rezortu hospodárstva Maroš Stano.
Novela zákona ráno prešla parlamentom a debata o tom, kto bude novým šéfom ÚRSO sa opäť rozvíri naplno. Výber má mať na starosti nová komisia na ministerstve hospodárstva.
„Bude zvolený na základe výberovej komisie, ktorú sme zriadili na ministerstve hospodárstva. Sú tam zástupcovia zamestnávateľov, zástupcovia ZMOS-u…“ uviedol včera v relácii Rádia Expres minister Žiga na otázku ohľadom kandidáta.
Ako sa však ukázalo, samotná komisia ešte neexistuje a zatiaľ sa len tvorí.
Kto bude prizvaný?
Na našu otázku, kedy bola zriadená a kto presne je jej členom, hovorca rezortu hospodárstva uviedol: „Môžeme potvrdiť, že na ministerstve hospodárstva vznikne nová komisia na výber predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. V týchto dňoch sú oslovovaní predstavitelia zamestnávateľov napr. AZZZ a Združenia miest a obcí Slovenska, aby nominovali svojich zástupcov.“
Taktiež hovorkyňa AZZZ Miriam Špániková nám potvrdila, že komisia ešte len vzniká. „Sme pripravení do nej nominovať svojho zástupcu. Momentálne nám však zo strany ministerstva neprišla oficiálna žiadosť o delegovanie zástupcu zamestnávateľov,“ dodala.
Začiatkom marca deväť asociácií združujúcich najväčších slovenských zamestnávateľov, výrobcov a obchodné komory v spoločnom stanovisku zdôraznilo potrebu vytvoriť transparentnejší regulačný rámec a legislatívny proces, sfunkčniť dialóg s odbornou a podnikateľskou verejnosťou a inštitucionálne rekonštruovať ÚRSO.
Dnes po rokovaní vlády minister Žiga uviedol, že so ZMOS-om chce výber konzultovať preto, lebo v januári „prvý problém s ističmi vznikol u primátorov a starostov miest a obcí. Oni prví hlásili, že je nejaký problém v priestore“.
Či sa k výberu budú môcť vyjadriť aj iné subjekty, napr. priamo odborníci z energetiky, zatiaľ nie je z vyjadrení MH SR jasné. Kto sa napokon bude podieľať na oficiálnom výbere nového predsedu ÚRSO a nakoľko bude tento proces transparentný, je teda otázne.
„Myslím si, že by sme výber predsedu mohli zvládnuť ešte pred prázdninami, teda mohol by začať fungovať k 1. alebo 15. júlu,“ spresnil Žiga.
Odborník či politik?
Žiadne potvrdené mená kandidátov na post šéfa ÚRSO zatiaľ nepadli. Ešte začiatkom roka sa v energetických kuloároch šuškali najmä mená odborníkov zo súčasného i bývalého vedenia štátnych energetických firiem, najmä SEPS-u či jej dcérskej firmy OKTE.
Dnes sa najčastejšie skloňuje meno bývalého ministra hospodárstva a súčasného poslanca NR SR za stranu Smer-SD Ľubomíra Jahnátka, ktorý často komentuje dianie v energetike. Vlani napríklad stál po boku ministra hospodárstva, keď vysvetľoval, prečo došlo k obnove výroby na odstavenom bloku uhoľnej elektrárne v Novákoch. Pre náš portál sa už koncom januára vyjadril tiež k vtedajšej kauze zvyšovanie cien energií kvôli distribučným poplatkom, kvôli ktorej napokon bývalý šéf ÚRSO aj odstúpil. Poslanec Ľubomír Jahnátek uviedol, že regulátor „neuveriteľne“ pochybil pri tvorbe nových pravidiel, keď nezohľadnil zásadnú pripomienku rezortu hospodárstva a distribútori to využili vo svoj prospech.
Vo februári 2017 sa pritom samotný Jahnátek v relácii TA3 k takejto ponuke vyjadril odmietavo.
Hovorí sa ale aj o súčasnom štátnom tajomníkovi ministerstva hospodárstva Vojtechovi Ferenczovi.
U oboch politikov by sa zdanlivo náročná zákonom požadovaná odborná prax mohla z oblasti sieťových odvetví alebo cenotvorby presunúť na menej jasnú tvorbu koncepcií v energetike v dĺžke najmenej 10 rokov (pri VŠ vzdelaní 2. stupňa), resp. 7 rokov (pri VŠ vzdelaní 3. stupňa), z toho 5 rokov v riadiacej funkcii.
Podľa šéfa opozičných liberálov Richarda Sulíka je momentálne ÚRSO v dezolátnom stave. „V tomto momente je dôležité, aký človek tam zasadne. Všetci slušní kandidáti tam odmietajú ísť, lebo tam po Holjenčíkovi nastal veľký chaos,“ povedal dnes v relácii Braňa Závodského na Rádiu Expres. Od nového predsedu ÚRSO očakáva Sulík odvahu robiť odvážne rozhodnutia.
© energia.sk