Nové vedenie ÚRSO prinieslo veľké zmeny aj zrušenie inovatívneho projektu
S nástupom staronového šéfa na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozefa Holjenčíka prichádzajú pre energetikov aj viaceré zmeny. Nové vedenie regulačného úradu už avizovalo rozsiahle zmeny vyhlášok v oblasti cenovej regulácie v elektroenergetike a v plynárenstve.
Vyhlásilo mimoriadnu reguláciu a aktualizovalo príručku pre regulované subjekty, v ktorej sú povinnosti pre regulované subjekty vo vzťahu k úradu. Regulačný úrad taktiež zo dňa na deň ukončil projekt Regulačný sandbox, ktorý založil bývalý manažment na čele s Andrejom Jurisom.
Ukončenie inovatívneho projektu
„Úrad oznamuje účastníkom trhu, že sa s okamžitou platnosťou rozhodol ukončiť projekt Regulačný sandbox,“ informoval bez ďalšieho vysvetlenia regulátor. Regulačný sandbox bol pritom viacerými energetikmi chválený projekt.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví obdržal jedenásť žiadostí o realizovanie projektov v regulačnom sandboxe. Projekty prišli z elektroenergetiky, plynárenstva, teplárenstva či vodárenstva. Záujemcovia chceli v sandboxe vyvíjať batérie, systémy na lepšie riadenie spotreby pre odberateľov, boli tam riešenia aj pre energeticky chudobných.
Podpora inovácií na Slovensku
Cieľom Regulačného sandboxu bola podpora inovácií v sieťových odvetviach na Slovensku, a to v oblastiach ako elektroenergetika, plynárenstvo, teplárenstvo, vodohospodárstvo, s cieľom priniesť prínosy z nových riešení pre odberateľov.
Do Regulačného sandboxu sa mohol prihlásiť ktokoľvek, kto je aktívny na trhu v sieťových odvetviach. Napríklad akademické inštitúcie a orgány verejnej správy, regulované subjekty, iné podniky, vrátane malých a stredných firiem s inovatívnym produktom či službou, energetické spoločenstvá a tiež ďalší účastníci trhu.
Projekty v Regulačnom sandboxe
Regulačný sandbox bol virtuálny priestor, v ktorom mohli regulované subjekty v spolupráci s inovatívnymi partnermi testovať v rámci pilotných projektov nové technológie, trhové mechanizmy a koncepty služieb pre spotrebiteľov.
Hlavným zámerom regulačného sandboxu bolo podporiť inovácie, ktoré sú technologicky blízko trhového nasadenia a vedú k znižovaniu cien a optimalizácii nákladov energií a vody, podpore dekarbonizácie a obnoviteľných zdrojov, ochrane zraniteľných a nízkopríjmových odberateľov, ako aj podpore flexibility a otvorenosti trhu s energiami a spotrebiteľov.
Projekty, ktoré sa kvalifikovali do Regulačného sandboxu, sa museli podľa regulačného úradu v konečnom dôsledku prejaviť na znížení ceny alebo nákladov, zvýšení kvality alebo poskytnutí nového produktu či služby pre koncového zákazníka.