Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jozef Holjenčík 2016 - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jozef Holjenčík 8. marca 2016 Fot: energia.sk
8. marca 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nová regulačná politika je schválená

Predseda ÚRSO, ktorý je zároveň predsedom Regulačnej rady, označil schválenie dokumentu za „historický okamih, ktorý nás bude sprevádzať ďalších päť rokov“. Východiskom pre jeho prípravu boli podľa Jozefa Holjenčíka legislatíva 3. energetického balíka a tiež skúsenosti s doterajšou reguláciou.

„Akcent kladieme na ochranu odberateľa a jeho práv a v neposlednom rade aj na zlepšenie postavenia podnikateľského sektora a jeho konkurencieschopnosti v rámci EÚ,“ uviedol predseda ÚRSO.

Nová regulačná politika podľa jeho slov vzišla zo širokého dialógu a verejného pripomienkovania. „Regulačná rada všetky relevantné pripomienky do výsledného znenia zapracovala,“ doplnil Holjenčík.

Návrh bol prvýkrát zaslaný na vyjadrenie aj Európskej komisii. Tá sa vo svojom liste, do ktorého náš portál nahliadol, zaujímala napríklad o prehlbovanie medzinárodnej spolupráce, plán vytvoriť kapacitný trh alebo zriadenie jednotného výkupcu elektriny z OZE. „Tento výkupca nie je nič iné než zjednodušenie finančných tokov, neznamená vôbec ohrozenie hospodárskej súťaže,“ uviedol s tým, že výrobcovia budú mať po novom jedného partnera pre výkup a budú tiež môcť elektrinu naďalej ponúkať na voľnom trhu.

Poplatky za energie tvoria značnú časť výdavkov obyvateľov v každom členskom štáte. „Aj preto energetická politika EÚ presadzuje reguláciu sieťových poplatkov, bez ktorej nie je možné sieťové odvetvia prevádzkovať,“ uviedol Holjenčík na dnešnom tlačovom brífingu.

Deregulácia cien? Potom

„Celý doterajší vývoj energetiky zatiaľ nepreukázal takú mieru vyspelosti účastníkov trhu, ktorá by eliminovala pokušenie dodávateľov s najväčším podielom na trhu na zneužitie svojho postavenia u odberateľov,“ dodal. Stanovenie maximálnych cien podľa neho úrad preferuje pred priamymi zásahmi do trhového prostredia.

Ohľadom pripomienky zrušiť cenovú reguláciu pre malé podniky sa Regulačná rada zhodla, že nie je žiadny problém v rámci Slovenska ani EÚ, nastavujú sa len maximálne ceny a dodávatelia majú priestor na vzájomnú súťaž.

Nadchádzajúce regulačné obdobie má byť tým, kedy dôjde k vytýčeniu cieľov a príprave podmienok k úplnej deregulácii cien.

Energetická chudoba

Za zásadný rozdiel oproti súčasnej regulačnej politiky označil predseda ÚRSO akcent na zraniteľných odberateľov v segmente elektroenergetiky, plynárenstva aj teplárenstva a tiež problematiku energetickej chudoby.

Na základe práce medzirezortnej pracovnej skupiny je už podľa Holjenčíka na stole pracovná verzia legislatívneho návrhu v paragrafovom znení, ako riešiť tento problém. Cieľom je, aby predmetný zákon bol právoplatným a účinným do konca tohto roka, uviedol predseda regulačného úradu.

© foto a text: energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.