Nová Komisia – energetická synergia či schizofrénia?
Predseda novej Komisie Jean-Claude Juncker predstavil svoje zámery pre ďalšiu európsku exekutívu v polovici júla. Už vtedy hovoril o odolnej energetickej únii s výhľadovou politikou v oblasti zmeny klímy. Frázami pritom nešetril – zlučovanie i diverzifikácia zdrojov, posilňovanie nezávislosti, riziko vysokej ceny energie z východu z obchodného či politického hľadiska. Skúpy nebol ani na ambície – celosvetová jednotka v oblasti obnoviteľných zdrojov či záväzný cieľ pre energetickú efektívnosť. Všetko známe koncepty so svojimi pre i proti v jednom hrnci dávkované na pozadí aktuálnej geopolitiky.
Pri výbere z mien, ktoré mu členské štáty ponúkli, dnes Juncker zdôraznil, že portfóliá dáva ľuďom a nie krajinám. Nuž, líderkou strastiplného boja v ústrety jednotnej energetiky má byť Alenka Bratušek. V skratke – liberálna politička a zopár-mesačná premiérka, ktorej niektorí politickí oponenti nedokážu odpustiť spev hymny talianskeho robotníckeho hnutia. Rozpoltenosť osobnosti alebo len v zlom čase na zlom mieste?
Koordinovať má prácu hneď niekoľkých komisárov vrátane komisára zo Slovenska, ktorý má byť zodpovedný za dopravu. Šéfovať a filtrovať agendu by mala najmä zjednotenému portfóliu pre klímu a energetiku, do čela ktorého sa má postaviť Miguel Arias Cañete, konzervatívny politik a bývalý minister poľnohospodárstva a životného prostredia.
Už z pohľadu politického spektra jasná synergia, či?
Cañete si pritom obrovskú kritiku vyslúžil za sexistickú poznámku po chabom výkone v diskusii s protikandidátkou pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu. Debata medzi mužom a ženou je podľa neho veľmi komplikovaná, lebo ak zneužije svoju intelektuálnu nadradenosť alebo čokoľvek, bude vyzerať ako mužský šovinista, ktorý zaháňa do kúta bezbrannú ženu. Za nešťastný výber slov sa o celých 5 dní ospravedlnil a do europarlamentu dostal, tak možno tiež len slabá chvíľka. Ešte ťažšie sa mu však bude vysvetľovať prepojenie na ropný biznis, od ktorého príjmy sám priznal.
Apropo, zmienené zjednotenie doterajších dvoch postov komisárov. Mnohí odborníci ho obhajujú ako logické, o prepojení energetiky a klímy niet pochýb a dlhodobým plánom EÚ je predsa dosiahnuť nízkouhlíkovú energetiku a celú ekonomiku. Iní to naopak považujú za oslabenie dôrazu na ochranu klímy. V europarlamente dokonca vznikla iniciatíva proti spojeniu týchto kresiel. Samotné generálne riaditeľstvá by pritom mali zostať zachované.
Všetkým nominovaným komisárom zaslal Juncker separátne a predsa podobné listy, kde im pripomenul, čo od nich očakáva. S akými prioritami prídu Bratušek a Cañete a či dokážu obhájiť svoje nominácie možno zistíme pri ich grilovaní europoslancami. Až keď Parlament vyjadrí svoj súhlas s Komisiou ako celkom, formálne vymenujú nových komisárov hlavy členských krajín.
Skepticizmus a otázniky o budúcnosti európskej energetickej politiky či vyššieho levelu – energetickej únie, sú však namieste. Sen a realita sa málokedy stretnú.