Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Flamanville 3 - EDF
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Výstavba JE Flamanville 3
4. septembra 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Nová atómka vo Francúzsku sa opäť predražuje

Francúzom sa opäť vzďaľuje predstava spustiť do prevádzky nový reaktor typu EPR vo Flamanville. Hoci podľa EDF by mali byť tzv. civilné konštrukcie v lokalite dokončené na 98 % a elektromechanické časti asi na 60 %, po revízii projektu došlo k posunu spustenia bloku s výkonom 1630 MWe o ďalší rok.

Výstavba elektrárne v Normandii začala v decembri 2007, pričom spustenie komerčnej prevádzky sa pôvodne plánovalo v roku 2013. Aktuálne sa očakáva, že začiatkom budúceho roka dôjde k inštalácii primárneho okruhu. Koncom roka 2018 by sa mohlo zaviesť palivo a naštartovať reaktor.

Náklady projektu sa medzitým viac než strojnásobili – oproti pôvodným 3,3 miliardám eur sa podľa včerajšieho vyhlásenia odhadujú na 10,5 miliardy.

Replikácia „úspechu“

Zároveň dochádza k reorganizácii štruktúry manažmentu výstavby a dohodli sa nové rámce s kľúčovými dodávateľmi. „Som si absolútne istý, že to bude úspech,“ tvrdí šéf EDF Jean-Bernard Lévy o Flamanville.

„Je to priorita pre EDF s kritickým významom pre francúzsky jadrový priemysel a jeho medzinárodný úspech,“ poznamenal s tým, že skúsenosti v Normandii sa majú využiť aj v Británii pri projekte Hinkley Point C, ktorá má využívať rovnakú technológiu.

Ani pri tejto elektrárni s dnes odhadovanými nákladmi 24,5 miliardy libier ale všetko nejde podľa plánov. Naopak – tomu, že elektrinu začne vyrábať v roku 2023 už verí málokto.

Pôvodne sa s výrobou elektriny v anglickom Somersete rátalo od roku 2019. Už teraz je zjavné, že atómka s inštalovaným výkonom 3,3 GW nestihne ani druhý ohlásený termín. Podľa generálneho riaditeľa EDF sa všetko vyjasní už v októbri. „Nový dátum spustenia do prevádzky sa spresní až potom, keď sa urobí finálne investičné rozhodnutie,“ citovali Lévyho britské médiá.

Investícia i dotácia

Hlavnou brzdou výstavby novej elektrárne, ktorá má v budúcnosti pokryť 7 % spotreby elektriny v krajine, zostáva aj naďalej nejasné financovanie. Podľa denníka Telegraph sa očakáva, že britská vláda a EDF podpíšu dohodu s čínskymi investormi na budúci mesiac. V prvej fáze budú podľa šéfa EDF okrem Francúzov partnermi výhradne Číňania. Nevylúčil však, že ďalší záujemcovia by mohli rozšíriť rady investorov neskôr. V minulosti sa špekulovalo aj o Saudi Electric či penzijných fondoch.

Posúvanie harmonogramu Hinkley Point ovplyvnilo okrem investičnej neistoty aj vyšetrovanie Bruselu kvôli štátnym garanciám. Európska komisia napokon vlani rozhodla, že nastavený model contract for difference nenarušuje hospodársku súťaž v EÚ. To neodradilo Rakúsko, ktoré britský jadrový model napadlo na Súdnom dvore EÚ.

Obavy vzbudili aj hlasy domácich kritikov, podľa ktorých bude Hinkley Point nasledovať rovnaký osud ako Flamanville. V prospech nového EPR bloku ale hovorí silná politická podpora vlády. Premiér David Cameron využíva každú príležitosť, aby zdôraznil budúci význam atómky pre krajinu.  

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.