Nová atómka v Dukovanoch je v slovenskom posudzovaní EIA
V rámci cezhraničného posúdenia vplyvov na životné prostredie (EIA) sa aj slovenské subjekty môžu vyjadriť k zámeru výstavby novej českej jadrovej elektrárne v Dukovanoch, ktorý chce postaviť spoločnosť ČEZ.
V Dukovanoch sa majú vybudovať dva jadrové bloky s celkovým inštalovaným elektrickým výkonom do 3500 MWe. Nadväzovať majú na súčasný areál elektrárne Dukovany , ktorá má 4 bloky VVER-440. Tie sa do prevádzky spúšťali postupne od roku 1985.
Predpokladaný termín spustenia výstavby je rok 2025. Prvý blok sa má do prevádzky uviesť v roku 2035, druhý po ukončení prevádzky súčasných blokov Dukovany 1 – 4.
Využiť sa má tlakovodný reaktor PWR generácie III+ s projektovou životnosťou minimálne 60 rokov, pričom má ísť o existujúci projekt licencovaný v krajine pôvodu, niektorom štáte EÚ alebo inej jadrovo vyspelej krajine (USA, Rusko, Kanada, Japonsko, Južná Kórea, Čína a pod.).
V dokumente sa uvádza až 11 referenčných projektov, avšak dodávateľ elektrárne sa vyberie až v ďalších etapách prípravy projektu. Počíta sa s dodávkou technológie aj s dodávkou jadrového paliva, s prihliadnutím na možnosť diverzifikácie dodávateľa paliva.
Výstavba nového zdroja sa zdôvodňuje najmä tým, že jadro postupne nahradí uhlie, ktoré nemá do výhľadového obdobia zaistené palivové krytie. Súčasná hnedouhoľná kapacita asi 10 800 MWe má do roku 2035 klesnúť na 6400 MWe, do roku 2040 až na 4200 MWe. Ďalším dôvodom výstavby nového zdroja je ukončenie prevádzky súčasných reaktorov v Dukovanoch, čo by znamenalo postupný úpadok asi 2000 MWe inštalovaného výkonu.
Oznámenie zámeru vypracovala firma Amec Foster Wheeler, ktorá obdobnú dokumentáciu pripravovala aj pre nový jadrový zdroj (NJZ) v Bohuniciach. Ministerstvo životného prostredia SR k nemu vydalo kladné stanovisko v apríli tohto roka.
Vzhľadom na pretrvávajúce plány rozvoja jadra aj u nás sa očakáva pozitívne stanovisko MŽP SR voči elektrárni, ktorá má stáť 77 km od našich hraníc. Naopak Rakúsko, ktorého hranice sú len 33 km od plánovanej atómky, vystupuje silno proti akejkoľvek výstavbe jadrovej elektrárne v blízkosti svojho územia i širšom regióne Európy.
© energia.sk