Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vizualizácie atómky JESS v Jaslovských Bohunicich - JESS
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vizualizácia atómky JESS v Jaslovských Bohuniciach. Foto: JESS
19. apríla 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Nová atómka v Bohuniciach má zelenú od MŽP

V piatok vydané kladné záverečné stanovisko ministerstva ukončilo proces posudzovania vplyvu na životné prostredie (EIA), ktorý sa začal ešte v roku 2013. V rámci neho sa vyhodnocovali stanoviská dotknutých subjektov, verejnosti, zainteresovaných strán, vrátane cezhraničného hodnotenia. Zatiaľ čo Česi, Maďari ani Poliaci nemajú podľa zaslaných stanovísk s novou atómovou elektrárňou na Slovensku problém, drvivú väčšinu nesúhlasných stanovísk obdržalo MŽP z Rakúska – až 11 676, a tiež z Nemecka – 59 stanovísk.

Envirorezort v závere odporučil realizáciu projektu tak, ako bol uvedený v správe o hodnotení Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS), t.j. výstavbu a prevádzku zdroja s jedným reaktorovým blokom, tlakovodným reaktorom generácie III+ a s čistým elektrickým výkonom do 1 700 MW.

V polovici predprípravy

Projekt sa v súčasnosti nachádza približne v polovici predprípravnej etapy, ktorá sa má ukončiť výberom konkrétneho dodávateľa, vrátane vhodného investičného a finančného modelu. V súčasnosti sa spoločnosť JESS zameriava na spracovanie zadávacej dokumentácie na výber dodávateľa.

JESS vznikla koncom roka 2009 za účelom realizácie výstavby nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach. V spoločnom podniku má štátna spoločnosť JAVYS 51 %, český partner projektu – skupina ČEZ – vlastní 49 % akcií podniku. Manažérska kontrola spoločnosti funguje na princípe rovnosti a konsenzu oboch partnerov.

Výstavba NJZ by sa mala začať v roku 2021. Spustenie skúšobnej prevádzky sa odhaduje na rok 2027, trvalá prevádzka od roku 2029. Predpokladaná projektová životnosť elektrárne je 60 rokov.

V novom jadrovom zdroji by mohlo podľa odhadov nájsť prácu asi 650 ľudí. Skutočný počet pracovníkov však bude závisieť od organizačného usporiadania a toho, ktoré služby sa budú zabezpečovať externe.

Vyššie veže, nové vedenia

Čerstvé jadrové palivo sa má do NJZ prepravovať po železnici alebo po ceste v prepravných obalových súboroch. K výmene bude dochádzať postupne počas prevádzkových odstávok, obvykle počas 4 až 6 rokov. S prepracovaním vyhoretého jadrového paliva sa pre NJZ nepočíta, putovať má do dočasných skladov a neskôr hlbinného úložiska.

Obálková výška navrhovanej chladiacej veže má byť do 180 metrov, súčasné veže v JE Bohunice majú 125 metrov. Otvorená je však aj možnosť dvoch chladiacich veží, ktoré vy v tom prípade mali mať výšku asi 150 metrov.

Elektrický výkon NJZ bude vyvedený linkou 400 kV do novej elektrickej stanice Jaslovské Bohunice, ktorá bude južne od areálu jadrového bloku a bude súčasťou prenosovej sústavy. Vybudovať sa má aj nové vedenie 110 kV, ktoré bude slúžiť ako rezervné napájanie z tej istej elektrickej stanice. Záložné rezervné vedenie bude smerovať z rozvodne súčasnej jadrovej elektrárne Bohunice V1.

Diskusie o kompenzáciách aj financovaní

Počas verejných prerokovaní v rámci procesu EIA sa okolité obce zaujímali aj o formu kompenzácií, ktoré dostali aj v minulosti pri blokoch V1 a V2. Starostka obce Jaslovské Bohunice uviedla, že by privítali už v súčasnosti zváženie kompenzácií napríklad vo forme lacnejšej elektriny pre dotknuté obce. Zástupca spoločnosti JESS však reagoval, že zatiaľ ide o predčasnú otázku. Budúce kompenzácie sa totiž majú riešiť až neskôr s investorom.

Obyvatelia susedného Rakúska sa zase zaujímali o ochranu podzemnej vody v súvislosti s hlbinným úložiskom rádioaktívneho odpadu, ochranu proti teroristickým útokom a pádu lietadla, o potenciál pre rozvoj obnoviteľných zdrojov na Slovensku či o to, ako mieni slovenská vláda reagovať na haváriu, ktorá by zasiahla dva milióny viedenských obyvateľov.

Celkové náklady na výstavbu NJZ sa odhadli na 4 až 6 miliárd eur. Z vyjadrení počas prerokovania v Nemecku vyplynulo, že predprípravná etapa sa financuje z vlastných zdrojov JESS. V prípade výstavby má ísť o kombináciu vlastných a cudzích zdrojov s cieľom minimalizácie kapitálových nákladov, pričom k dispozícii sú štyri bližšie nešpecifikované možnosti financovania.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.