Nositeľ Nobelovej ceny na Slovensku
Dňa 25. júna 2012 sa stretne v aule Aurela Stodolu na Strojníckej fakulte STU v Bratislave so žiakmi stredných škôl na podujatí Hodina otázok. Cieľom stretnutia je vytvoriť priestor pre popularizáciu vedy medzi mladými ľuďmi. Následne bude odpovedať na otázky médií a preberie čestný doktorát Slovenskej Technickej univerzity v Bratislave.
Počas týždňového pobytu sa profesor Osheroff zúčastní na oslave pri príležitosti 75. výročia STU v Bratislave, absolvuje prehliadku jadrovej elektrárne v Mochovciach, navštívi Vysoké Tatry a Chatu na Zelenom Plese.
„Veda a technika ako prvé zmazali hranice, šíriac pokrok po celom svete, spájajúc nadšencov v spoločnom cieli napredovať stále ďalej. Našu energiu, ktorú vkladáme do podpory vzdelania prostredníctvom dlhodobého korporátneho programu Slovenských elektrární pod názvom Energia pre krajinu, zameriavame práve na podporu budúcich generácií technikov a vedcov. V spolupráci s univerzitami chceme inšpirovať, dať šancu potenciálu talentov tejto krajiny a potvrdiť náš záväzok prispievať k jej rozvoju,“ uviedol Paolo Ruzzini, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti Slovenské elektrárne, a.s., člen skupiny Enel.
„Sme radi, že sa nám darí pritiahnuť na Slovensko aj takéto významné osobnosti vo vede. Najkrajšie je, keď vidíte s akým zápalom sledujú žiaci životné stimuly smerujúce k úspechu,“ hovorí Jozef Ristvej, predseda AMAVETu a dodáva, „aktivity popularizujúce vedu dávajú príležitosť mládeži zorientovať sa v dnešnom zložitom svete. Nápadom sa medze nekladú.“
Američan so slovenskými koreňmi Douglas Dean Osheroff získal Nobelovu cenu za fyziku v roku 1996 spolu s Davidom Leem a Robertom Richardsonom za objav supratekutosti v extrémne ochladenom héliu. Narodil sa v roku 1945 v Aberdeene v rodine lekárov, ale už ako študent strednej školy zostrojil snímač röntgenového žiarenia. Od roku 1987 až dodnes pôsobí na fakulte fyziky Stanfordskej univerzity v San Franciscu. Okrem fyziky sa venuje otázkam globálneho otepľovania, popularizácii vedy, bol tiež členom vyšetrovacieho panelu tragédie raketoplánu Columbia.
Zdroj: Slovenské elektrárne