Nórsko: Štrajk pracovníkov ropných plošín vstúpil do druhého týždňa
Nórska ropná spoločnosť Statoil uviedla, že stávka znížila produkciu ropy o 230 až 250 tisíc barelov denne, čo predstavuje až 13 % nórskych ťažobných kapacít. Dotkla sa tiež menšej časti nórskej ťažby plynu. Začiatkom minulého týždňa dočasne zvýšila akcie na svetovom trhu cena severomorskej ropy Brent.
Odborové zväzy Industri Energi a SAFE sa v piatok (29.6.) rozhodli, že zatiaľ štrajk rozširovať nebudú, aby sa vyhli zásahu vlády a poskytli zamestnancom čas na návrat k rokovaniu. V nedeľu ale odbory uviedli, že asociácia nórskeho ropného priemyslu (OLF) ich odvtedy žiadnym spôsobom nekontaktovala.
Odbory požadujú zvýšenie miezd a lepšie platené nadčasy. Svojim členom chcú tiež vymôcť právo odchádzať do dôchodku v 62 rokoch, teda skôr než ostatní.
Agentúre Reuters sa nepodarilo kontaktovať činiteľov OLF. Na webovej stránke asociácie však zamestnávateľský zväz prehlásil, že rozhodnutie odborov neeskalovať štrajk prezrádza, že nemajú na razantnejšie akcie žalúdok.
Líder zväzu Industri Energi Leif Sande však povedal, že je to práve naopak. „Myslím, že to môže byť veľmi dlhý štrajk, ak zamestnávatelia nepoužijú právo výluky alebo nezasiahne vláda,“ povedal.
Zamestnávatelia môžu pristúpiť k výluke, čo by znamenalo úplne uzavretie produkcie a takmer isto viedlo k vládnej intervencii. Vláda môže pracovné spory ukončiť, ak dospeje k záveru, že je v stávke bezpečnosť alebo národné záujmy. Ropný sektor sa na hrubom domácom produkte krajiny podieľa pätinou a tvorí takmer polovicu hodnoty nórskeho exportu.
ČTK, energia