Nórska vláda zrušila štrajk, aby zabránila odstávke ťažobných plošín
Pracovníci plošín, ktorí štrajkujú od 24. júna, žiadajú zníženie veku odchodu do dôchodku na 62 rokov pri zachovaní výšky dôchodkov.
Zástupcovia nórskeho priemyslu varovali, že štrajk by od dnes spôsobil prerušenie produkcie ropy a plynu v oblasti kontinentálneho šelfu.S tým ale nesúhlasí Asociácia nórskeho ropného priemyslu (OLF). „Priemerný plat zamestnancov v ropnom priemysle dosahuje ročne okolo 1 milióna nórskych korún (133.396 eur) a do dôchodku odchádzajú vo veku 65 rokov. To ich zaraďuje medzi najbohatších dôchodcov v Nórsku,“ povedal Jan Hodneland, hlavný vyjednávač za OLF. Ako dodal, Nóri dnes žijú dlhšie, preto musia aj dlhšie pracovať.
Keďže sa nedohodli, OLF oznámila, že od polnoci začne s uzatváraním ropných plošín. „Stále dúfame, že vláda ešte dnes do sporu vstúpi a štrajk ukončí,“ povedala hovorkyňa OLF Eli Ane Nedreskarová pre agentúru DPA.
Nepriaznivé dôsledky by odstavenie plošín mohlo mať najmä pre najväčšiu nórsku energetickú spoločnosť Statoil. Firmu by zastavenie produkcie ropy a plynu stálo denne okolo 520 miliónov NOK, no navyše sa obáva škôd na reputácii priemyslu. „Takýto krok by mohol mať vážne dôsledky pre povesť nórskeho ropného priemyslu ako dôveryhodného poskytovateľa energií,“ povedal hovorca Statoilu Bard Glad Pedersen. „Čím dlhšie bude tento konflikt trvať, tým ťažšie pre nás bude udržať si dobrú povesť,“ dodal.
Podľa jednej zo štrajkujúcich odborových organizácií SAFE sa však Európa obávať nemusí. „Európe určite nebude hroziť energetická kríza len preto, že Nórsko nevyvezie ropu počas niekoľkých týždňov v letných mesiacoch,“ vyhlásila SAFE.
Vláda zasiahla
Zásah vlády znamená, že k riešeniu sporu medzi energetickými spoločnosťami a odbormi dôjde záväzným nariadením.
„Musela som urobiť toto rozhodnutie na ochranu nórskych životných záujmov,“ uviedla ministerka práce Hanne Bjurstrom pre agentúru Reuters.
Líder odborov zastupujúcich viac ako polovicu zo 7000 ťažobných robotníkov Leif Sande uviedol, že pracovníci obnovia bežnú prevádzku. „Je to veľmi smutné. Štrajk skončil,“ povedal novinárom.
Podľa nórskych zákonov vláda má právomoc zrušiť štrajk zamestnancov, ak je ohrozená bezpečnosť alebo národné záujmy.
Zdroj: TASR, energia