Nord Stream 2 má stáť 10 miliárd eur
Rakúska firma OMV dnes potvrdila, že investuje do projektu Nord Stream 2, ktorého celkové investície sú okolo 10 miliárd eur vrátane očakávaných finančných nákladov. Do prevádzky sa má spustiť koncom roka 2019 s tým, že z 86 % má jeho trasa kopírovať súčasné potrubia.
Náklady na existujúce potrubia Nord Streamu vyšli na 7,4 miliardy eur, z toho 30 % pokryli akcionári a 70 % financovania zabezpečili banky a exportné kreditné agentúry. Zatiaľ čo v roku 2013 ním pretieklo len 23,8 miliardy m3 plynu, vlani to bolo až 39,2 miliardy m3. Súčasné kapacita potrubí sa tak využila na 71 %.
V projekte Nord Stream 2 má polovičný podiel ruský Gazprom, zvyšnú časť si s OMV rozdelili západoeurópske firmy E.On, Engie, Shell a Wintershall. Ako sa zaistia financie pre plánované potrubia nie je zatiaľ jasné. OMV už oznámilo, že predá až do 49 % akcií v Gas Connect Austria, ktorý prevádzkuje vysokotlakové potrubia v Rakúsku, a tiež akcie 100 % tureckej dcérskej firmy OMV Petrol Ofisi.
Podľa rakúskej firmy je projekt ekonomicky atraktívnou investíciou s neregulovanou avšak fixnou návratnosťou založenou na zmluve typu ship or pay, ktorá zvýši bezpečnosť dodávok plynu do susedného Rakúska a Európy. Celková dodatočná kapacita priameho podmorského potrubia z Ruska do Nemecka sa má zdvojnásobiť na 110 miliárd metrov kubických ročne. Zvýšiť by sa mal význam nemeckých hubov aj stredoeurópskeho plynárenského hubu v rakúskom Baumgartene.
Rozdelená EÚ
Eurokomisár Maroš Šefčovič minulý týždeň pre slovenské médiá zdôraznil, že projekt nie je v súlade s prioritami energetickej únie EÚ a vyvoláva viaceré obavy hlavne ohľadom cieľa diverzifikácie a bezpečnosti dodávok plynu. Prepravné trasy Nord Stream I, Yamal a tranzit cez Ukrajinu sú podľa neho lepšou možnosťou než existencia štyroch priamych potrubí popod Baltské more. V jednom vstupnom bode na severe Nemecka by totiž hrozila koncentrácia až 80 % ruských dodávok plynu.
Už v novembrovej správe o stave energetickej únie Európska komisia uviedla, že nové plynovody budú musieť byť plne v súlade s právom EÚ. Komisia projekt ešte stále posudzuje a komunikuje s nemeckým regulačným úradom. Podľa slovenského eurokomisára zatiaľ Brusel nemá presné informácie o projekte.
Jednotlivé členské štáty zastávajú voči projektu odlišné postoje. Zatiaľ čo nemecká vláda projekt otvorene obhajuje a zdôrazňuje jeho komerčný charakter, Slovensko, pobaltské štáty, Maďarsko, Rumunsko či Poľsko upozorňujú na politické riziká. Nemecký antimonopolný úrad už koncom minulého roka povolil vznik spoločného podniku Nord Stream 2 AG. Poľský antimonopolný úrad si začiatkom februára vzal dodatočné štyri mesiace na posúdenie vplyvu výstavby a prevádzky projektu na poľský energetický trh.
© energia.sk