Niektoré spotrebiče „žerú“ viac elektriny než priznávajú
Tiež pri nákupe nového vysávača či práčky sledujete štítok o spotrebe elektriny? S rastúcimi cenami energií sa tento parameter stal dôležitým hľadiskom pri rozhodovaní o výbere konkrétneho produktu. Často sa pre úspornejšiu chladničku rozhodneme aj napriek vyššej nákupnej cene s pocitom, že ušetríme neskôr na účtoch za elektrinu.
Energetické štítky s triedami A+++ až D sa dnes povinne uvádzajú na chladničkách, malých vinotékach, práčkach, sušičkách, umývačkách riadu, televízoroch, klimatizáciách, ohrievačoch vody, rúrach a na odsávačoch pár. Brusel tvrdí, že vďaka zavedeným štítkom a minimálnym technickým štandardom by mohla priemerná domácnosť v EÚ ušetriť až 465 eur. Z vyššej kvality svojich produktov spĺňajúcich unifikované požiadavky a nižších administratívnych nárokov by tiež mali ťažiť samotní výrobcovia.
Slovenské ministerstvo hospodárstva zase podľa Akčného plánu pre energetickú efektívnosť očakáva, že vďaka obmene bielej techniky, čiže nákupom úspornejších chladničiek a mrazničiek, využívaniu úspornejších svietidiel v domácnostiach i kanceláriách a tiež nákupom účinnejších elektronických zariadení sa môže v období 2014 – 2016 ušetriť viac než 737 TJ energie.
Ako však ukázali testy spotrebiteľskej organizácie MarketWatch, nie je všetko zlato, čo sa blyští. Trojročný prieskum stovky produktov na britskom trhu potvrdil, že takmer každá piata televízia, chladnička, kávovar či fén na vlasy spotrebúvajú viac energie než výrobcovia deklarujú a nezodpovedá tak celoeurópskym pravidlám o ekodizajne.
Medzi nevyhovujúcimi výrobkami sa našiel napríklad vysávač, ktorý spotrebuje o polovicu viac energie, než uvádzal výrobca. Niektoré chladničky, ktoré patria k najväčším „žrútom“ elektriny v domácnostiach, spotrebúvali o 12 % viac elektriny, než sa bolo oficiálne deklarované. Problémom pri viacerých spotrebičoch sa ukázal tzv. stand-by režim, vďaka ktorému by mali nevyužívané výrobky zo siete odoberať podstatne menej energie.
Vzhľadom na to, že veľká väčšina spotrebičov európske štandardy spĺňa, niektoré testované výrobky dokonca vykázali nižšiu spotrebu elektriny než bola deklarovaná, spotrebiteľom sa predsa len oplatí vymeniť 15-ročnú dosluhujúcu chladničku či staré žiarovky za LED verziu. Pozitívne bolo tiež to, že mnohí producenti nevyhovujúcich výrobkov na výsledky testov reagovali a boli otvorení ďalšiemu monitoringu a testovaniu. Na energetické parametre pri nákupoch tak predsa len netreba zanevrieť.
© energia.sk