Nevýhodná plynová zmluva s Ruskom stála údajne Kyjev 15 mld. eur
Trestné konanie s expremiérkou podľa Azarova nebolo spolitizované. „Sú to závažné veci, je navyše obvinená z daňových podvodov a z účasti na nájomnej vražde,“ povedal premiér. „Tymošenková ignoruje ukrajinské súdy, aj keď práve tam by sa mohla pokúsiť dokázať svoju nevinu,“ dodal.
Tymošenková podala na rozsudok v tzv. plynovej kauze sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva, ktorý v minulých dňoch vyniesol prvé rozhodnutie. Uviedol v ňom, že zadržanie a väznenie Tymošenkovej v roku 2011 bolo nezákonné a spolitizované. K samotnému rozsudku sa má súd v Štrasburgu vyjadriť neskôr.
Podľa ukrajinských a západných expertov Ukrajina platí ruskému plynárenskému monopolu Gazprom o desiatky percent vyššie ceny, než ostatní európski zákazníci. Moskva zníženie ceny neodmieta, požaduje ale podiel na správe ukrajinských plynovodov, aby mala pod kontrolou distribúciu suroviny na západ. Podobný scenár už Gazprom realizoval v susednom Bielorusku.
Ukrajina zatiaľ takýmto návrhom odoláva. Pretože ale na potrebnú modernizáciu vlastnej plynovodnej sústavy nemá dosť peňazí, navrhuje, aby sieť spravovalo konzorcium, v ktorom by okrem Ruska mala majetkový podiel tiež Európska únia.
Kyjev sa zároveň snaží získať alternatívne zdroje plynu, čiastočne z vlastných bridlicových zdrojov a čiastočne dovozom zo západnej Európy. Prvý test dodávok plynu z Európskej únie cez Slovensko na Ukrajinu sa má uskutočniť už v polovici mája.
ČTK, energia.sk