Nepriaznivé správy z ekonomiky eurozóny a USA stlačili cenu ropy WTI pod 93 USD
Podľa dnes zverejnených údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat ekonomika eurozóny aj v 1. kvartáli tohto roka pokračovala v poklese. Ako Eurostat uviedol vo svojom predbežnom odhade, hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny klesol v 1. štvrťroku tohto roka v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom o 0,2 %. To síce znamená, že tempo poklesu sa spomalilo, keďže vo 4. štvrťroku poklesla ekonomika bloku medzikvartálne o 0,6 %, no na druhej strane je to pokles už 6. štvrťrok po sebe.
Následne americká centrálna banka Fed dnes oznámila, že priemyselná produkcia USA sa znížila v apríli medzimesačne o 0,5 %, čo znamená najvýraznejší pokles za posledných osem mesiacov. Tieto informácie tak prekonali aj pre trhy pozitívne správy z USA o tom, že zásoby ropy v Spojených štátoch minulý týždeň klesli. Analytici pritom očakávali ich rast.
Obchodníci okrem toho pozorne sledujú vyšetrovanie, ktoré spustila Európska komisia (EK) a týka sa možného fixovania cien ropy a manipulácie s nimi zo strany niektorých ropných firiem. Vyšetrovanie zo strany Bruselu už potvrdili britsko-holandská spoločnosť Royal Dutch Shell, nórsky Statoil a britská BP, ako aj agentúra pre tvorbu cien na energetických trhoch Platts.
Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v júni klesla dopoludnia v New Yorku o 1,78 USD na 92,41 USD (71,84 eura) za barel. To znamená pokles už piaty deň po sebe. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent, s ktorou sa obchoduje v Londýne, klesla o 1,32 USD na 101,17 USD za barel.
(1 EUR = 1,2864 USD)
Copyright © TASR 2013