Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kaddafi - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Líbyjský vodca Muammar Kaddáfi. Foto: (c) SITA / AP Photo
23. februára 2011 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Nepokoje v Líbyi: Kaddáfi údajne nariadil zbombardovať ropovod

Vývoz ropy i zemného plynu z Líbye sa od včera komplikuje. Vo východnej časti krajiny, ktorú kontrolujú demonštranti, hliadkujú pri ropných poliach zástupcovia miestnych kmeňov, píše dnes portál EurActiv.sk.

Líbya je tretím najväčším africkým producentom ropy. Má zásoby ropy v objeme viac ako 46 miliárd barelov a zásoby zemného plynu v objeme 1,55 miliárd m3. Denne vyváža asi 1 milión barelov čierneho zlata, pričom ťaží asi 2% svetového dopytu ropy.

Jerusalem Post s odvolaním sa na magazín Time uviedol, že vodca Kaddáfí dnes vojsku vydal rozkaz vyhodiť do vzduchu ropovod, a tým sabotovať tok ropy do prístavov v Stredozemnom mori.

Paul Hornsnell, vedúci výskumu komodít v Barclay´s Capital, považuje povstanie v Líbyi za „potenciálne horšie, než ropná kríza v Iráne v roku 1979“.

V prístavoch platí „force majeure“

V niektorých prístavov vyhlásili force majeure, teda neplnenie kontraktov v dôsledku neovplyvniteľnej vyššej moci. V takomto prípade je dodávateľská spoločnosť oslobodená od splnenia kontraktu, keďže ho nedokáže zrealizovať pre udalosti, ktoré sú mimo jej dosahu.

Problémy s ropou podľa niektorých obchodníkov zatiaľ nie sú hlásené z prístavov Tobruk a Ras Lanuf. V Ras Lanuf je aj rafinéria, ktorej zamestnanci síce vstúpili do štrajku, no zároveň tam chránia infraštruktúru: „Vedia, že ju musia ochraňovať, pretože v prípade zvrhnutia Kaddáfího ju budú potrebovať,“ povedal analytik Firas Abi Ali z poradenskej spoločnosti Exclusive Analysis. Nakoľko sa ropná infraštruktúra v krajine nachádza v púšti, rastú obavy z jej potenciálneho poškodenia oboma stranami.

Nič neexploduje tak ako rafinéria – vedia to i vzbúrenci

„Nič neexploduje tak, ako ropné rafinérie, a vzbúrenci majú tendenciu tieto veci spáliť,“ varuje Peter Zeihan, viceprezident pre analýzy spoločnosti Stratfor.

Až 90 % ropy sa vyváža z východolíbyjského regiónu Cyrenaica, ktorý je epicentrom protestov proti líbyjskému vodcovi. „Hrozba nestability je mimoriadne vysoká, nakoľko separatisti v Cyrenaice zvyšujú svoje aktivity,“ hovorí ekonóm Stefano Casertano z nemeckého BIGS-Potsdam.org. „V roku 2009 sa v Líbyi pokúsili o rozdelenie ziskov z produkcie ropy medzi ľudí, reforma však bola nakoniec zablokovaná a teraz sa to [Líbyi] vracia,“ dodáva Casertano.

„Zelený tok“ neprúd, firmy evakuujú

Dodávky zemného plynu do Talianska cez podmorský plynovod Zelený prúd (Greenstream) sú už zastavené. Plynovod má dĺžku okolo 540 km a v prevádzke je od roku 2004. „V dôsledku dočasného zastavenia niektorých ťažobných aktivít v Líbyi sa zastavil aj vývoz plynu z krajiny cez plynovod Zelený prúd,“ uvádza spoločnosť Eni, najväčší producent ropy a plynu v Líbyi.

Podľa analytikov je to práve Eni, ktorá eskaláciou napätia môže stratiť najviac. Talianska spoločnosť je jedinou zahraničnou firmou, ktorá pôsobí na území Líbye počas celej 41-ročnej vlády Muammara Kaddáfího: „Taliansko a zvlášť firma Eni sú s líbyjským trhom veľmi previazané a ak sa situácia ešte zhorší, bude to práve táto spoločnosť, ktorá stratí najviac,“ myslí si analytik Inštitútu pre medzinárodné otázky v Ríme Nicolo Sartori.

Eni a ďalšie zahraničné ťažobné spoločnosti už začali s evakuáciou svojho personálu. Pre takýto krok sa medzi inými rozhodli rakúska OMV, britská BP, britsko-holandský Royal-Dutch Shell či nórsky Statoil.

IEA a Saudská Arábia: Sme pripravení zasiahnuť

Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) sa súčasná cena ropy (včera až $108 za barel) pohybuje v „nebezpečnej zóne.“ Podľa hlavného ekonóma IEA Fatiha Birola by vysoké ceny komodity mohli odvrátiť svetový ekonomický rast, obmedziť dopyt, oslabiť obchodnú bilanciu vyspelých krajín, zvýšiť infláciu i prinútiť centrálne banky upraviť úrokové sadzby.

„Ceny ropy sú vážnym rizikom pre globálnu ekonomickú obnovu,“ povedal Birol v utorok reportérom počas energetickej konferencie v Indonézii.

Aj šéf divízie IEA pre ropu David Fyfe tiež uviedol, že situácia v severnej Afrike a na Blízkom Východe je „vážne znepokojivá“, ale zároveň sa snažil trhy upokojiť. Pripomenul, že IEA kontroluje rezervy na úrovni 1,6 miliardy barelov ropy a v prípade núdze by mohla v nasledujúcom roku denne dodávať na trhy okolo 4 miliónov barelov komodity. „Je to síce posledná inštancia, no stále tu existuje a krajiny ju využili aj v minulosti,“ uviedol Fyfe. Konkrétne to bolo v roku 1991 počas vojny v Perzskom zálive a v roku 2005 po hurikáne Katrina.

Fatih Birol doplnil, že dostatočné rezervy má i Saudská Arábia.

Aj keď sa momentálne cena ropy pohybuje najvyššie od septembra 2008, stále nedosahuje úroveň z júla 2008, kedy bola ropa Brent na úrovni takmer $150 za barel.

Zdroj: EurActiv.sk (text je redakčne skrátený)

Foto: (c) SITA / AP Photo, Abdel Magid Al Fergany

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.