Neplánované toky elektriny z Nemecka stáli ČEPS viac než 2 milióny eur
Spoločnosť ČEPS informovala o tom, že na prelome rokov sa opakovane potýkala s pretokmi elektrickej energie zo susedného Nemecka, pričom jej pracovníci museli realizovať mimoriadne opatrenia, tzv. redispečingy, za viac než 60 miliónov korún (asi 2,1 mil. eur).
Za príčiny tohto stavu považuje podporu obnoviteľných zdrojov, odstavovanie jadrových blokov, pomalú výstavbu sietí a jednotnú nemecko-rakúsku zónu, ktorá sa chová, akoby medzi oboma krajinami nebolo prakticky žiadne kapacitné obmedzenie.
„Nárast výkonu a výroby OZE v Nemecku nesprevádza adekvátna výstavba prenosových vedení. Zatiaľ čo plán do roku 2015 znel 1887 kilometrov vedení, realita v treťom štvrťroku minulého roka bola ani nie tretinová,“ upozornil predseda predstavenstva ČEPS Vladimír Tošovský.
Podľa českej firmy presahovala produkcia nemeckých veterných parkov na konci vlaňajška 30 000 MW. Toky medzi Nemeckom a Rakúskom v tomto období činili 7700 MW. Kvôli chýbajúcim priamym prepojeniam, prúdila väčšina cez sústavy okolitých štátov. Len cez ČR malo na juh smerovať asi 3400 MW elektriny.
Bez zásahov dispečerov by vraj českej prenosovej sústave hrozila kritická situácia. ČEPS na medzinárodnej úrovni upozorňuje na opakované ohrozenia bezpečnosti a spoľahlivosti sústavy aj na diskrimináciu českých obchodníkov v prístupe na európsky trh s elektrinou.
Na hraniciach s Nemeckou už zahájila výstavbu transformátorov za 2,5 miliardy korún (cca 90 mil. eur), ktoré majú problémy riešiť. Prvé z nich sa majú nainštalovať v tomto a budúcom roku v Hradci pri meste Kadaň. Pokiaľ ide o rozvoj prenosovej sústavy, firma počíta do roku 2024 s priemernými investíciami vo výške asi 4,5 miliardy korún ročne.
Energia.sk, ČTK