Nemecký priemysel podporuje odklon od jadra
Nemecký priemysel stojí za plánovaným rozhodnutím vlády, aby sa energia z jadra vylúčila z energetického mixu Nemecka. „Veríme, že je možné nahradiť jadrovú energiu do roku 2022, či podobného dátumu, “ uviedol šéf BDI pre energetickú a klimatickú politiku Christopher Grünewald. Dodal, že nemecký priemysel má v súvislosti so zmenou energetickej politiky obavy predovšetkým ohľadom stability elektrickej siete a nákladov.
Zväz vyzval vládu, aby prevádzala každoročnú revíziu prechodu k obnoviteľným zdrojom energie a zaistila tak dostatočné a spoľahlivé dodávky elektriny. „Je zvrchovane dôležité uskutočniť prechod k novým energetickým zdrojom spôsobom, ktorý zaistí medzinárodnú konkurencieschopnosť priemyslu, “ Grünewald.
Nemecká vláda sa rozhodla zmeniť svoje energetické plány po marcovej havárii v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima, ktorú spôsobilo silné zemetrasenie sprevádzané ničivou prílivovou vlnou tsunami. Pozastavila na tri mesiace platnosť minuloročného predĺženia životnosti všetkých 17 jadrových elektrární, na rovnakú dobu nariadila uzavrieť sedem najstarších blokov a nechala preveriť bezpečnosť všetkých nemeckých reaktorov.
V júni chce kabinet Angely Merkelovej oznámiť termín, dokedy nechá všetky atómové elektrárne v krajine odstaviť. Podľa doterajších indícií, ktoré prenikli na verejnosť, by to mohlo byť do desiatich až 11 rokov. Namiesto jadra chce Nemecko vo väčšej miere využívať energiu z obnoviteľných zdrojov.
ČTK, energia