Nemecko zrušilo plán na zdanenie uhoľných elektrární
Ministerstvo hospodárstva v apríli navrhlo zdaniť uhoľné elektrárne staršia ako 20 rokov. Podľa pôvodného plánu mali odvádzať štátu 18 až 20 eur za každú tonu CO2 vzniknutú pri výrobe elektriny. Nemecko chcelo týmto krokom zaistiť, že splní svoj národní cieľ znížiť do roku 2020 emisie CO2 o 40 % oproti roku 1990.
Po protestoch odborov aj priemyslu ale ministerstvo teraz svoj plán odvolalo. Namiesto zdanenia by sa mali uhoľné elektrárne s celkovým výkonom 2,7 gigawattov previesť do takzvaného kapacitného trhu. Elektrárne by zostávali v pohotovosti pre prípadné pokrytie výkyvov výroby z obnoviteľných zdrojov, takže by pracovné miesta zostali zachované. Na financovaní ich prevádzky by sa podieľal štát, aby nahradil chýbajúce príjmy z predaja elektriny.
Ministerstvo chce tiež podporovať kombinovanú výrobu elektriny a tepla, ktorá by mohla prispieť k zníženiu emisií CO2. V nasledujúcich štyroch rokoch by podľa plánu ministra malo Nemecko na tieto účely vynaložiť 500 miliónov eur.
Nemecko chce do budúcna svoju energetiku založiť na OZE. V roku 2035 by mali pokrývať 55 až 60 % celkovej spotreby elektriny. Krajina sa rozhodla, že odstaviť jadrové bloky do roku 2022, postupne by sa mala obmedzovať aj výroba elektriny z uhlia.
Energia.sk, ČTK