Nemecko schválilo reformu podpory OZE
Nemecká Spolková rada v piatok (11.7.) schválila reformu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov. Koncom júna novú podobu zákona odsúhlasil Spolkový snem.
Po novom sa v zákone zavádza strop pre výstavbu nových solárnych a veterných elektrární a tiež pre biomasu. Ročný inštalovaný výkon solárnych elektrární a veterných parkov vo vnútrozemí bude môcť byť po novom maximálne na úrovni 2,5 GW. V prípade biomasy bol ročný prírastok obmedzený asi na 100 MW. Po prekročení tejto hranice ďalšie zariadenia nebudú mať nárok na žiadnu štátnu podporu.
Inštalácia veterných parkov pri pobreží sa pevne obmedzuje na výkon 6,5 GW do roku 2020 a 15 GW do roku 2030.
V snahe zastaviť rast ceny elektriny pre koncových odberateľov je stanovené postupné znižovanie dotácií pre nové inštalácie. Zatiaľ čo v súčasnosti dosahuje priemerný doplatok pre energiu z OZE úroveň 17 centov za kWh, prevádzkovatelia nových zariadení by mali od roku 2015 dostávať v priemere podporu vo výške 12 centov za kWh.
Príspevok obsiahnutý v koncovej cene elektriny slúži na pokrytie rozdielu medzi jej trhovou cenou a cenou garantovanou, ktorú sa štát zaviazal vyplácať prevádzkovateľom obnoviteľných zdrojov.
Obmedzenie výnimiek
Obmedzí sa tiež výnimka z platenia príspevku na OZE, ktorú mali dosiaľ mnohé energeticky náročné priemyselné odvetvia. Tá je tiež predmetom vyšetrovania zo strany Európske komisie, ktorá skúma, či zníženie príspevku nie je dôvodom neprimeraného zvýhodnenia niektorých podnikov (prípad SA.33995).
Počet podnikov, ktorých sa znížená prirážka týka, by sa mal obmedziť asi o štvrtinu. Výška príspevku, ktorý platia, sa má naopak zvýšiť zo súčasných 0,05 centa za kWh na 0,1 centa za kWh. Pre porovnanie, nemecké domácnosti a malé firmy dnes na podporu OZE prispievajú v priemere sumou 6,24 centa za kWh.
Príplatok na podporu OZE budú po novom platiť aj podniky, ktoré vyrábajú elektrinu napríklad vo fotovoltických zariadeniach alebo kombinovanou výrobou elektriny a tepla a takto vyrobenú elektrinu aj sami spotrebúvajú. Už od augusta zaplatia 30 % z plnej výšky prirážky, od roku 2017 dôjde k navýšeniu na 40 %. To sa však netýka zariadení s inštalovaným výkonom do 10 kW, čiže solárnych panelov na strechách alebo stenách domov, ktoré budú naďalej z príplatku oslobodené.
Výhrady EK odstránené
Popri vyšetrovaní možného zvýhodnenia niektorých podnikov Európska komisia namietala aj voči diskriminácii dovážanej elektriny z OZE. Komisia poukazovala na to, že spotrebitelia platia prirážku na všetku elektrinu z obnoviteľných zdrojov, vyrobenú doma aj v inom členskom štáte EÚ. Avšak príjmy z príplatku sa používajú len na podporu domácich producentov, čo môže dovážanú elektrinu znevýhodniť a zvýšiť jej cenu, obdobne ako v prípade zavedenia colnej prirážky.
V stredu (9.7.) dosiahli Berlín a Brusel kompromisnú dohodu aj v posledných problematických ustanoveniach.
Pokiaľ ide o znížený príspevok na OZE, približne 350 energeticky náročných podnikov bude musieť spolu spätne doplatiť sumu vo výške 30 miliónov eur.
Nemecko prisľúbilo rovnaké zachádzanie s domácimi a zahraničnými firmami, ktoré dovážajú na nemecký trh elektrinu z OZE. Od roku 2017 sa do 5 % obstarávaní projektov výstavby nových zdrojov obnoviteľnej energie budú môcť zapojiť aj zahraničné firmy.
Spolková vláda tiež akceptovala námietku Komisie voči tzv. Grünstromprivileg. Podľa tohto pravidla boli z podpory OZE oslobodené firmy dodávajúce elektrinu, ktorá z najmenej 50 % pochádzala z obnoviteľných zdrojov. Predmetné ustanovenie sa z novelizovaného zákona úplne vypustilo a vláda sa s Komisiou dohodla, že vyčlenení účelovo viazanú sumu 50 miliónov eur na európsky infraštruktúrny projekt.
Očakáva sa, že Európska komisia reformu zákona definitívne odobrí 23. júla.
© energia.sk