Nemecko plánuje významné investície do prenosovej sústavy
Európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger podľa Ranaua odhadol, že v nasledujúcich desiatich rokoch bude musieť Európa do prenosových sietí investovať zhruba 140 mld. eur. „Značnú časť z tejto sumy bude nutné investovať v Nemecku,“ povedal Rana.
Investície do prenosových sietí súvisia s nárokmi na prevádzku obnoviteľných zdrojov. Národné sústavy bude podľa Ranaua nutné prepojiť v jednotnú európsku „supersústavu“. Oettinger predpokladá, že európska sieť bude musieť oproti súčasnosti vstrebať v nasledujúcich rokoch až päťkrát väčší výkon solárnych elektrární a trikrát väčší výkon veterných zdrojov.
Nemecko sa do roku 2022 rozhodlo odstúpiť od jadrovej energie a chce tento výkon nahradiť obnoviteľnými zdrojmi. V Česku však panujú obavy, že náhle presuny energie z nemeckých obnoviteľných zdrojov tu spôsobia problémy v sieti. Predovšetkým sa v tejto súvislosti hovorí o veterných elektrárňach na severe Nemecka, ktoré teraz nie sú podporené dostatočnou prenosovou infraštruktúrou.
Investície do prenosovej sústavy chystá aj Česká republika. V nasledujúcich ôsmich rokoch chcú energetici na posilnenie sietí vynaložiť okolo 50 mld. českých korún.
Podľa Ranaua berie Nemecko na vedomie obavy susedných krajín o bezpečnosť prenosovej sústavy. Chce, aby Nemecko, Česko a Poľsko pri riešení problémov prenosu energie navzájom úzko spolupracovali.
Rana zároveň doplnil, že Nemecko nie je nadšené z plánov Českej republiky pokračovať vo využívaní jadrovej energie. Rozhodnutie Česka ale rešpektuje. Nemecko by podľa neho od Česka chcelo získať aktuálne informácie o vývoji jadrovej energetiky v krajine. „Je dôležité, aby nemeckí občania vedeli, čo sa v tomto smere za hranicami deje,“ povedal. „Nemecko však plne rešpektuje právo každej krajiny na voľbu vlastného energetického mixu,“ dodal.
Zdroj: ČTK, energia