Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterny park - more - istock
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Veterný park na mori (Foto: Istockphoto.com / licencia pre energy online
31. augusta 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Nemecko otvára dvere expanzii veterných parkov na mori

Rozvoj veterných parkov v Severnom mori je jednou z kľúčových častí plánovaného prechodu nemeckej energetiky od rušeného jadra k obnoviteľným zdrojom. Nemecko doteraz zažívalo búrlivú expanziu vysoko subvencovanej solárnej energie a veterných elektrární na pevnine. Budovanie veterných parkov na mori ale výrazne zaostáva za plánom.

Doteraz sa inštalovaný výkon veterných zdrojov na mori dostal len na 550 megawattov. Berlín pritom chce splniť cieľ inštalovať na mori do roku 2020 inštalovaný výkon 10.000 megawattov a do roku 2030 ho zvýšiť na 25.000 MW, aby sa nahradili jadrové kapacity v objeme 20.500 MW, ktoré kvôli minuloročnému politickému rozhodnutiu vlády Angely Merkelovej skončia do roku 2022. Skutočný inštalovaný výkon veterných elektrární je pritom zhruba pätinový v porovnaní s inštalovaným a celkovo je omnoho nižší než u jadrových zdrojov.

Nový zákon by mal pre investorov zmierniť niektoré riziká spočívajúce predovšetkým v tom, kto bude hradiť náklady porúch v prenosovej sieti. Doteraz platí, že operátori sietí by mali odškodňovať prevádzkovateľov veterných elektrární za to, že ich produkcia nedorazí na pevninu. Dôsledkom bolo, že prevádzkovatelia sietí odmietali ísť do takýchto projektov.  Vláda takéto riziká momentálne zmiernila na úkor spotrebiteľov. Na každú domácnosť by to malo znamenať ročne 10 eur navyše pri celkových nákladoch 750 miliónov eur. Už teraz sa odhaduje, že účty domácností za elektrinu stúpnu do roku 2020 kvôli povinnej podpore obnoviteľných zdrojov až o 30 %.

Vláda ale prenos časti nákladov rizikových projektov na mori na spotrebiteľov označila za „spravodlivý“. „Energetická transformácia je obrovský dlhodobý projekt, ktorý si vyžaduje úsilie nás všetkých a nemôže sa realizovať bez nákladov. Nové pravidlá zabezpečia spravodlivé rozdelenie tejto záťaže,“ povedal podľa agentúry Reuters minister hospodárstva Philipp Rösler.

Nemecko chce zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energie do roku 2020 na 35 % z dnešných 25 % a do roku 2050 na 80 %. Nemecký minister životného prostredia Peter Altmaier však v utorok (28.8.) povedal, že prechod k obnoviteľným zdrojom sa bude musieť pribrzdiť, pretože spotrebitelia už tak nesú na svojich pleciach väčšinu rozsiahlych nákladov na zmenu energetickej politiky. Ich záťaž je ešte zvýšená tým, že veľa nemeckým firmám z odvetvia náročného na energiu dáva vláda z vysokej ekologickej prirážky za elektrinu výraznú zľavu, aby chránila konkurencieschopnosť priemyslu.

Ďalším problémom je, že prebytku prúdu z veterných elektrární na severe Nemecka spôsobujú značné problémy prenosovým sieťam v celej Strednej Európe, vrátane Slovenska. Nemecko totiž má nedostatočné kapacity prenosových sietí medzi severom a priemyselným juhom krajiny a plány ich rozvoja sa neplnia.

Nemecká agentúra pre prenosové siete Bundesnetzagentur začiatkom augusta uviedla, že z 1834 kilometrov vysokonapäťového vedenia, ktorého výstavba bola v roku 2009 vyhlásená za prioritu, sa vybudovalo iba 214 kilometrov a od mája 2012 sa akýkoľvek postup zastavil.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.