Nemecko: CDU žiada predĺženie životnosti jadrových elektrární
CDU predstavila plán predĺženia činnosti jadrových reaktorov v Nemecku do roku 2042. Na politickej scéne vyvolal rozporuplné reakcie, jednotní nie sú ani kresťanskí demokrati. Vláda rozhodne o konečnej podobne energetickej politiky po letných prázdninách, v septembri 2010.
Podľa Michaela Fuchsa z CDU je predĺženie o 20 rokov reálnou možnosťou vzhľadom na náročnosť vybudovania infraštruktúry pre obnoviteľné zdroje, informuje Bloomberg. „Ide viac o pragmatizmus než dogmatické lipnutie na jadrovej energii. Potrebujeme cenovo dostupnú formu energie v procese naplnenia našich klimatických cieľov,“ prehlásil Fuchs.
Ani kresťanskí demokrati nie sú v otázke jednotní. Peter Mueller, premiér spolkovej krajiny Sársko, spochybnil dôvody pre dlhšie využívania jadra. Naopak, spolkový minister životného prostredia Norbert Roettgen je zástancom mierneho predĺženia životnosti, informuje Deutsche Welle. Hoci atómovú energiu nepokladá za energiu budúcnosti, schválenie dlhšieho životného cyklu považuje za racionálny postup.
Nemecká vláda schválila Národný akčný plán pre obnoviteľnú energiu, píše The Wall Street Journal. Stanovil sa v ňom nový cieľ v množstve vyrobenej elektriny z obnoviteľných zdrojov (OZE); do roku 2020 chce Berlín oproti pôvodným 18 % vyrábať 20 %, uzatvára denník The Wall Street Journal.
Spolková republika Nemecko je vo fáze postupného vyraďovania jadra z energetickej skladby. Stať sa tak má do roku 2021. Rozhodnutie ukončiť činnosť 17 jadrových elektrární vydala vláda Gerharda Schrödera v roku 2002. Ako informuje Bloomberg, vládny kabinet tvorili v tom čase socialisti z SPD a Strana zelených.
Jadrová energia v Nemecku pokrýva približne štvrtinu spotreby elektrickej energie, vyplýva zo štatistiky Svetovej jadrovej asociácie.