Nemeckí ekológovia kritizujú reformu podpory OZE
Nemeckí spotrebitelia v tomto roku platia v cene elektriny príspevok na podporu obnoviteľných zdrojov vo výške 6,24 centov za kilowatthodinu (kWh). Firmy s energeticky náročnou výrobou majú nárok na výnimku a namiesto plnej výšky poplatku doteraz platili len 0,05 centov z kWh elektriny, po schválení nového zákona to bude 0,1 centa. Vláda toto opatrenie zdôvodňuje snahou o zachovanie konkurencieschopnosti týchto podnikov na svetovom trhu a ochranou pracovných miest.
Nový zákon však zbavil výnimky štvrtinu zo zhruba 2.000 firiem, ktoré na ňu doteraz mali nárok. Podľa Greenpeace a nemeckej ekologickej organizácie Bund ale vláda urobila chybu, keď výnimku zachovala pre uhoľné elektrárne. „Vláda tým vysiela zlý signál. Namiesto podpory ekologicky šetrných zdrojov umožnila veľkým koncernom, aby ďalej šetrili pri výrobe elektriny takým spôsobom, ktorý najviac zaťažuje životné prostredie,“ informovala Daniela Settonová z vedenia Bund.
„Deväť najväčších hnedouhoľných elektrární podľa našich prepočtov vďaka zachovaniu výnimky ušetria ročne na prevádzke 630 miliónov eur,“ uviedla Settonová. „Tieto elektrárne patria medzi najmenej ekologické v Nemecku. Ročne vyprodukujú 159,2 miliónov ton oxidu uhličitého (CO2),“ zdôraznila. Tento objem zodpovedá pätine celkových nemeckých emisií CO2 a polovici všetkých emisií, ktoré vznikajú pri výrobe elektriny.
„Najhoršie na celej veci je, že energeticky najnáročnejšiu výrobu majú uhoľné elektrárne s najnižšou efektivitou. A tie zároveň zaťažujú životné prostredie. Prevádzkovateľom sa ich vyplatí udržať v prevádzke, pretože výroba v nich prináša výrazne vyššie úspory pri rovnakom množstve vyrobenej elektriny než v plynových elektrárňach,“ uviedla Settonová.
Ekológovia rovnako kritizujú čiastočné spoplatnenie samovýroby elektriny z OZE. Doteraz boli majitelia solárnych panelov vyrábajúcich pre vlastnú spotrebu oslobodení od platenia príspevku na OZE z takto vyrobeného prúdu. Podľa schváleného zákona ale začnú od augusta platiť „zelenú prirážku“ vo výške 30 % základnej čiastky, v ďalších rokoch by sa mal poplatok zvyšovať.
Cieľom reformy je zastaviť rast „zelenej prirážky“, a tým aj zdražovanie elektriny pre spotrebiteľov. Zákon tiež stanovil strop pre pripájanie nových obnoviteľných zdrojov do siete. Nemecko ale zostáva naďalej rozhodnuté vyrábať v roku 2025 z obnoviteľných zdrojov 40 až 45 % všetkej svojej elektriny. V súčasnosti tento podiel predstavuje 25 %.
ČTK, energia.sk