Nemecké energetické podniky hlásia pokles zisku
Nemeckej energetickej spoločnosti E.ON sa v treťom kvartáli tohto roka prepadol zisk o viac než polovicu na 1,9 mld. eur. Tržby spoločnosti klesli o 5 % na 89,3 mld. eur, pričom prevádzkový zisk sa znížil takmer o pätinu na 7,1 miliardy eur. Najväčšia energetická firma v krajine nevidí pozitívne ani celoročný výhľad. Jej prevádzkový zisk by mal oscilovať na úrovni 9,2 až 9,3 mld. eur, informuje ČTK.
Problémy hlási aj ďalší energetický gigant z Nemecka. Spoločnosť RWE dnes oznámila, že v dôsledku klesajúcich ziskov plánuje v priebehu nasledujúcich troch rokov zrušiť až 6.750 pracovných miest. Prepúšťanie by sa malo najviac dotknúť Nemecka, kde môžu stratiť prácu 4.750 ľudí. Počty zamestnancov by sa mali redukovať aj v elektrárňach vo Veľkej Británii a Holandsku. Predpovede hovoria o tom, že celkový počet zamestnancov RWE by mal klesnúť zo zhruba 67.400 na takmer 61.000 osôb.
Spoločnosti E.ON a RWE, podobne ako aj ich nemeckých konkurentov, veľmi silno zasiahol pokles veľkoobchodných cien elektriny. V dôsledku rozhodnutia vlády o odklone od jadrovej energie a silného rozmachu zelenej energie čelia mnohí z nich existenčným problémom. Expanzia solárnej a veternej energie v Nemecku, ktoré sú poháňané subvenčnými mechanizmami, tlačí konvenčné elektrárne do straty. Okrem toho rozmach ťažby plynu z bridlíc v USA presmeroval americké prebytky uhlia na európsky trh, čo zrazilo cenu tejto suroviny a konkurenčne znevýhodnilo zemný plyn voči uhliu. Pozícia plynu v neprospech uhlia sa ešte zhoršila prepadom cien emisných povoleniek v Európe.
Nemecké koncerny tak musia uzatvárať plynové a niektoré uhoľné elektrárne. Nemecký regulátor prenosového systému Bundesnetzagentur v súčasnosti študuje žiadosti o uzavretie 28 elektrární s inštalovaným výkonom zhruba 7.000 MW. S ročným predstihom, ktorý vyžaduje domáca legislatíva, požiadali o uzavretie svojich prevádzok koncerny RWE, E.ON, EnBW a Vattenfall. Nemecké spoločnosti plánujú v najbližších rokoch znížiť výrobné kapacity v celkovom objeme zhruba 15 GW inštalovaného výkonu.
Spolková agentúra ale zdôraznila, že niektoré z týchto zdrojov uzavrieť nedovolí, pretože by to mohlo ohroziť stabilitu dodávky elektrickej energie v krajine. Dôsledkom súčasnej situácie môže byť, že elektrárenské podniky nebudú mať peniaze na investície do modernizácie výroby a do výstavby nových prenosových sietí, bez ktorých sa nezaobíde ani ďalšia expanzia obnoviteľných zdrojov, upozornil pred časom časopis The Economist.
© energia.sk