Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
B&W nuclear plant
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Bistrosavage (licencia Creative Commons)
11. novembra 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Nemecká vláda uvažuje o vývoze jadrového odpadu do Ruska

Nemecko chce vyviezť jadrový odpad do Ruska. Vyhoreté jadrové palivo pochádza z bývalého výskumného reaktora Rossendorf a smerovať by malo do ruského úložiska Majak na Urale. Transport už schválil Spolkový úrad pre ochranu pred žiarením. Dohoda medzi Berlínom a Moskvou je podľa kabinetu pripravená k podpisu.

Jadrový odpad by mal smerovať do prístavu v Hamburgu alebo Bremerhavenu. Odtiaľ bude po mori do pokračovať do ruského Murmansku.

Celkom má do Ruska putovať 951 vysoko rádioaktívnych palivových článkov. Od roku 2005 sa nachádzajú v medzisklade Ahaus v Severnom Porýní-Vestfálsku. Toto množstvo zaplní 18 špeciálnych schránok na prevoz jadrového materiálu. Nedávny presun vyhoretého jadrového paliva z Francúzska do povrchového úložiska v Gorlebene tvorilo 11 takýchto kontajnerov.

Nemecká vláda chce využiť platné medzinárodné dohody. Rusko sa v nich zaviazalo prijať späť všetok jadrový materiál v zahraničí, ktorý by mohol byť zneužitý k výrobe atómových zbraní a bezpečne ho uložiť na svojom území. Články z Rossendorfu pochádzajú z bývalého Sovietskeho zväzu.

Opozícia hovorí o politickej zbabelosti vlády

Nemecká vláda narazila, podľa očakávaní, na tvrdú kritiku opozície a environmentálnych organizácií. „Preprava do Ruska je aktom politickej zbabelosti. Je úlohou každej krajiny, aby svoj jadrový odpad zlikvidovala sama,“ prehlásil prededa sociálnych demokratov (SPD) a bývalý minister životného prostredia Sigmar Gabriel.

„Lacné riešenie miesto bezpečného, iba o to tu ide,“ pridala sa hovorkyňa Zelených pre jadrové otázky Sylvia Kottingová-Uhlová.

Ruské úložisko vraj nezodpovedá bezpečnostným štandardom

Podľa nemeckých ekológov je konečné úložisko Majak extrémne nestabilné a je silne kontaminované rádioaktivitou. V roku 1957 sa v tamojšom spracovateľskom závode odohrala najväčšia jadrová katastrofa pred Černobylom, pri ktorom došlo k ožiareniu územia zhruba s 260 tisíc obyvateľmi.

„Za týchto podmienok by bolo lepšie palivové články nechať v Ahause pred tým než sa budú môcť uložiť do bezpečného konečného skladu,“ prehlásil Hans Christian Markert, expert Zelených na jadrovú problematiku v Severnom Porýní-Vestfálsku.

V kontexte diania EÚ vyznieva zámer Berlína rozporuplne. Nemecký nominant v Európskej komisii a súčasný komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger minulý týždeň predstavil návrh smernice o zjednotení bezpečnostných pravidiel pre konečné ukladanie vyhoretého paliva a rádioaktívneho odpadu.  Ak by prišlo k jeho schváleniu, vývoz jadrového odpadu mimo územia EÚ by bol zakázaný.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.