Nemecká obec s vlastnými zdrojmi energie budí záujem turistov
Zdroj: SITA/AP Photo/Michael Sohn
Bez veterného parku by bol Feldheim zrejme len ďalšou obyčajnou dedinou v Brandenbursku. Premena dediny začala v roku 1995, kedy energetické spoločnosti postavili päť veterných turbín na pozemkoch za obcou, ktoré si prenajali.
Obyvatelia majú vlastnú sieť
Veterný park sa postupne začal rozširovať a miestni sa rozhodli prenajať si časť distribučnej siete od energetického koncernu E.ON, na ktorú bola dedina vtedy napojená. Spoločnosť však ponuku odmietla a dedina tak v spolupráci s mestom Treuenbrietzen, pod ktoré spadá, a nemeckou spoločnosťou pôsobiacou v oblasti veternej energie Energiequelle GmbH vybudovala vlastnú rozvodnú sieť. Na financovanie projektu za pol milióna eur okrem pôžičiek prispela aj väčšina feldheimských domácností. Každá si za 3.000 eur kúpila podiel v obecnej spoločnosti a teraz spoločne s Energiequelle sieť vlastnia.
Zamestnanosť v dedine je 100-percentná
Vďaka 43 veterným turbínam a továrni na bioplyn, ktorá dodáva teplo do domácnosti, nie je v obci núdza o prácu, tvrdí hovorca spoločnosti Energiequelle Werner Frohwitter. Dve desiatky miest zaistila miestna továreň na výrobu zariadení pre fotovoltaické články. Dedina so 145 obyvateľmi má nulovú nezamestnanosť a prácu v nej vraj hľadajú aj ľudia z blízkeho okolia. „Vďaka tomu tu zostávajú mladí ľudia a nesťahujú sa preč,“ povedal Frohwitter.
Zdroj: SITA/AP Photo/Michael Sohn
Nemecko chce do roku 2020 z obnoviteľných zdrojov získavať 35 % energie. Do roku 2050 by to malo byť 80 %, čo už ale Feldheim so svojimi 100 % splnil. Veterný park ročne vyrobí elektrinu, ktorá by stačila mestu s počtom 20.000 obyvateľov. Miestnym ide z celkovej produkcie jediné percento a zvyšok spoločnosť Energiequelle predáva do regionálnej distribučnej siete.
Obyvatelia Feldheimu majú elektrinu o 35 % lacnejšiu ako v Berlíne. Za desať rokov, do kedy majú cenu garantovanú, môže byť rozdiel v cenách dvojnásobný, počíta Frohwitter.
O Feldheim sa zaujímajú aj turisti
V priebehu minulého týždňa sa v dedine natáčali zábery pre film o zelenej energii americký štáb, zatiaľ čo novinári z Brazílie alebo Vietnamu fotili traktor na poli pod turbínami.
Na otázku, či by sa Feldheim mohol stať modelom pre iné miesta, hovorca jasnú odpoveď nemá. Jednou vecou je podľa neho vietor. V nechránenom Feldheime fúka priemernou rýchlosťou 21 kilometrov za hodinu, pričom na prevádzku turbín stačí tretina. V obci ale aj tak plánujú stavbu akumulátora, aby pokryli prepady v dodávkach prúdu. V zime v miestnej továrni na biomasu spaľujú drevenú drť, aby v mrazivom počasí zaistili dostatok tepla.
Zdroj: SITA/AP Photo/Michael Sohn
Ďalšou nezodpovedanou otázkou je prijímanie takýchto projektov. Obyvatelia dedín často demonštrujú proti výstavbe veterných parkov v blízkosti ich domovov, aj keď protesty nie sú tak organizované ako v prípade jadrovej energie, povedala analytička Postupimského inštitútu pre výskum vplyvu klímy (PIK) Brigitte Knopfová. „Ide o typický prejav NIMBY – not in my backyard, tzn. nie na mojom dvore… Ľudia sú ochotní platiť za obnoviteľné zdroje, ale nechcú, aby im turbína stála pred domom,“ uzavrela Knopfová.
Zdroj: ČTK, energia