Nemecká firma Sunfire začína vyrábať umelé palivo
Portál uvádza, že záhadná tekutina na prvý pohľad sa veľmi podobá farbou mlieku. Jej prúd sa šinul cez trubičky do odmerky v laboratóriu firmy. Až po chvíli zmenila tekutina farbu a stala sa priezračnou ako voda.
Kým donedávna sa vyrábalo v laboratóriu Sunfire len zanedbateľné množstvo tekutiny, tento týždeň uviedla do prevádzky pilotné zariadenie. Finančný šéf Sunfire Nils Aldag povedal: „Chceme dokázať, že sa umelé palivo dá vyrábať priemyselným spôsobom“.
Nemeckí vedci v tejto oblasti hľadali reálne princípy výroby umelých pohonných látok už desaťročia.
Formula je vraj veľmi zložitá a pritom vo svojej podstate veľmi jednoduchá. Výskumníci preháňajú vodu, elektrický prúd a kysličník uhličitý cez zložité zariadenie a napokon im z neho začne vytekať slabo spenená tekutina.
Z nej sa ďalším spracovaním môžu získavať motorové palivá pre automobily a lietadlá. Tekutina má však potenciál, aby sa stala základom pre chemický priemysel.
Výskumníci a vynálezcovia však musia vyriešiť ešte prijateľnosť ceny paliva. Získavanie kysličníka uhličitého z ovzdušia je ešte veľmi drahé. Podľa štúdie americkej fyzikálnej spoločnosti z roku 2011 stojí 7,5-krát viac než jeho separácia z plynov tepelných elektrární.
So Sunfire spolupracujú ďalšie firmy. Predpokladajú, že v budúcnosti by sa mohlo umelé palivo primiešavať do benzínov, motorovej nafty a kerozínu. Svoje nádeje spájajú s tým, že ak zákonodarcovia sprísnia normy pre používanie biopalív ako E 10, jeden deň by mohlo ich palivo konkurovať pohonným látkam z rastlín.
Copyright © TASR 2014