Nemecká dedina je energeticky sebestačná. Láka turistov z celého sveta
V malej dedine neďaleko Berlína sa miestni obyvatelia rozhodli, že elektrinu pre vlastnú spotrebu si zabezpečia vo vlastnej réžii a ekologicky. Postavili gigantický veterný park a bioplynovú stanicu. Obec tak dnes získava všetku energiu z obnoviteľných zdrojov. Z kedysi ospalého miesta sa okamžite stala vyhľadávaná turistická atrakcia. Krátkej návšteve sme neodolali ani my.
Feldheim leží zhruba hodinu cesty autom na juhozápad od Berlína. Obec má 150 obyvateľov a na prvý pohľad nie je ničím výnimočná. Ak sa pozriete lepšie, zaujme vás neprehliadnuteľný veterný park a čulý turistický ruch. Dedina z bývalej NDR sa stala doslova medzinárodným vzorom pre energetickú sebestačnosť. Politické delegácie, školské zájazdy a ďalšie stovky návštevníkov z celého sveta sem prichádzajú, aby na vlastné oči videli energetickú revolúcii v lokálnych podmienkach.
Počiatok energetického prerodu Feldheimu by sme našli v polovici 90. rokov minulého storočia. Oblasť bola vždy známa veterným počasím. Na rozsiahlych poliach za obcou sa v roku 1995 podarilo postaviť niekoľko veterných elektrární. V súčasnosti pozostáva veterný park zo 43 turbín. Pre porovnanie, na katastrálnom území obce sa nachádza len 37 domov.
Jedným z pilierov energetickej sebestačnosti obce je bioplynová stanica. Obyvateľom zabezpečuje od roku 2008 dodávky tepla. Vstupnými surovinami sú živočíšny hnoj a kukuričná siláž od miestnych družstevníkov, čo len podčiarkuje lokálny charakter tohto zdroja.
Peniaze na investíciu sa nehľadali ľahko. Z potrebnej sumy 1,7 milióna eur sa polovica nákladov financovala z grantov EÚ. Keď vonku zúria extrémne nízke teploty, ako záložný zdroj je pripravený kotol, ktorý spaľuje dendromasu z miestnych lesov.
Ostrovný systém sa nerodil ľahko
Míľnikom v energetickej nezávislosti Feldheimu bolo získanie kontroly nad elektrickou sieťou. Obec sa spočiatku snažila dohodnúť s miestnou distribučkou, s ktorou viedla rokovania o jej prenájme alebo odkúpení. Keď rokovania stroskotali, obec sa definitívne rozhodla „odstrihnúť“ od verejnej siete. Stalo sa tak už v čase, keď lokálne zdroje dokázali vyrobiť dostatok elektriny pre potreby domácich obyvateľov.
Výstavbu ostrovnej prevádzky, podobne ako ostatné energetické projekty, zabezpečovala spoločnosť Energiequelle v spolupráci s mestom Treuenbrietzen, pod ktoré Feldheim patrí. Stavebné práce sa ukončili v roku 2010. Aj v tomto projekte dokázali občania Feldheimu súdržnosť a málo vídaný zmysel pre komunitu. Finančný model počítal podľa týždenníka Spiegel s tým, že každá domácnosť prispeje z vlastného vrecka 3 tisíckami eur. Na základe tejto investície sa stali spolumajiteľmi spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje rozvodnú sieť.
S odstupom času, oplatilo sa. V porovnaní so zvyškom Nemecka sú účty za elektrinu vo Feldheime nižšie približne o 30 %. V priemere o desatinu lacnejšie vychádza aj dodávka tepla.
Energetický projekt priniesol pozitívny vplyv na zamestnanosť obce. Ďalšiu vzpruhu spôsobila miestna fabrika na výrobu fotovoltaických článkov. Podľa dostupných informácií sa takýmto spôsobom podarilo vytvoriť okolo 30 „zelených“ pracovných miest.
Dá sa úspech Feldheimu zopakovať?
Do Feldheimu sa pravidelne chodia inšpirovať politici z ostatných samospráv Nemecka. Zaujíma ich, do akej miery sa dá tento projekt skopírovať v ich podmienkach. Jednoznačná odpoveď sa hľadá ťažko. Podľa miestnych politikov ide vždy o súhru viacerých faktorov. V ich prípade výrazne zavážilo aj to, že samotní obyvatelia verili projektu od samého začiatku. Problémy nespôsobil ani pozmenený vzhľad krajiny, ktorú dnes „skrášľuje“ veterný park.
Realizácii zámeru hrala do karát aj politická klíma v Nemecku, ktorá priala dotáciám do zelenej energie. Najnáročnejšou skúškou bolo sprevádzkovať vlastnú rozvodnú sieť. To si vyžiadalo nemalú finančnú aj administratívnu záťaž. Hoci nemecká legislatíva takýto postup vyslovene nezakazuje, prístup úradov bol spočiatku odmietavý.
O podobné projekty dnes nie je v Nemecku núdza. Menšie energeticky sebestačné komunity rastú v krajine ako huby po daždi. Každá z nich je unikátom, prispôsobená lokálnym podmienkam.
Ak sa chystáte na cestu do Nemecka, návštevu Feldheimu si rozhodne nenechajte ujsť.
© energia.sk
Tento text sa publikuje v spolupráci s Friedrich Ebert Stiftung.