Nemci zistili, že stavať uhoľnú elektráreň v Poľsku sa neoplatí
Uhlie spaľujúcu elektráreň v poľskom Czeczott nemecký koncern RWE nepostaví. Firma rozhodla o zrušení zámeru pre finančnú nerentabilnosť projektu. Dôvodom je rok 2013 a prechod na tretiu fázu schémy obchodovania s emisiami ETS, v rámci ktorej budú výrobcovia energií musieť povolenky nakupovať aukčným spôsobom.
Nová tepelná elektráreň mala stáť v južnom Poľsku, neďaleko Katowíc, informuje Bloomberg. S cieľom jej postavenia sa medzi časom založilo nemecko-poľské konzorcium Kompania Weglowa SA, v ktorej vlastní 75 percent akcií RWE.
Investícia do výstavby elektrárne sa odhadovala na 1,5 mld. eur. Elektráreň mala disponovať inštalovaným výkonom 800 MW.
Dôkaz funkčnosti ETS?
Investičná banka Barclays vyhlásila, že zastavenie projektu je dôkazom, že emisná schéma ETS funguje. Trevor Sikorski, londýnsky analytik Barclays Capital, ako ďalší príklad fungovania ETS použil iný veľký energetický koncern, ktorý podniká v oblasti obnoviteľných zdrojov.
Sikorski nechcel menovať názov firmy, no podľa jeho informácií v EÚ existuje energetická skupina, ktorá dnes disponuje inštalovaným výkonom v OZE 2,2 GW a do roku 2020 ho chce zvýšiť na 21 GW, uzatvára Bloomberg.