Nemci a Rakúšania schválili riešenie preťaženia sústav na hranici
Regulačné úrady Bundesnetzagentur a E-Control sa dohodli na systéme pre riadenie preťaženia elektrizačných sústav na hranici medzi Nemeckom a Rakúskom. Po konzultáciách s národnými prevádzkovateľmi prenosových sústav schválili platnosť novej schémy od 1.10.2018.
Už v septembri 2015 európska agentúra ACER vo svojom stanovisku uviedla, že prideľovanie kapacít na cezhraničnom profile medzi Nemeckom a Rakúskom, ktoré spoločne tvoria jednu obchodnú zónu, musia štáty lepšie koordinovať. Na odstránenie neplánovaných a kruhových tokov, ktoré zaťažovali sústavy okolitých štátov, najmä ČR a Poľska, odporučila prijať niekoľko krátkodobých aj dlhodobých opatrení. Proti rozdeleniu obchodnej zóny bol predovšetkým rakúsky regulátor, ktorý sa obával zvýšenia cien elektriny a ohrozenia konkurencieschopnosti rakúskeho priemyslu.
„Očakávame, že schéma riadenia preťaženia poskytne zjavnú úľavu v kontexte redispečingu. Povedie to tiež k poklesu nákladov na opatrenia stabilizujúce sústavu,“ uviedol predseda nemeckého regulačného úradu Jochen Homann.
Piliere dohody
Bilaterálna dohoda garantuje, že aj v budúcnosti bude medzi oboma trhmi prebiehať výmena tokov elektriny veľkého rozsahu. Pre obchodníkov bude k dispozícii dlhodobá kapacita v objeme najmenej 4,9 GW pre výmenu medzi Rakúskom a Nemeckom. To zodpovedá približne polovici spotreby elektriny v Rakúsku v čase špičiek.
Rakúsky operátor prenosovej sústavy však musí zaistiť dostatočnú garantovanú kapacitu elektrární, ktoré budú dostupné pre nemeckých prevádzkovateľov prenosoviek na stabilizačné opatrenia. Ak sa minimálny objem kapacity nemeckým operátorom neposkytne, kapacita 4,9 GW určená na cezhraničnú výmenu sa zníži o rovnaký objem.
Túto dohodnutú dlhodobú kapacitu bude možné zvýšiť krátkodobým denným obchodovaním v rámci stredozápadného regiónu, kam spadá Francúzsko, Nemecko a tri krajiny Beneluxu.
Viedeň podľahla
Rakúsky regulátor E-control priznal, že náklady rakúskych odberateľov vyplývajúce z obchodných obmedzení budú nižšie než sa pôvodne očakávalo. „Ak by sa dohoda neuzavrela, Nemecko by jednostranne postupovalo v prípravných opatreniach a implementácii riadenia zaťaženia, čo by viedlo k značne horším podmienkam pre rakúskych spotrebiteľov a trh,“ uviedol výkonný riaditeľ E-Control Andreas Eigenbauer.
Obchodovanie na hranici by mala v ďalších rokoch uľahčiť expanzia sústavy medzi obcou St. Peter am Hart v Hornom Rakúsku a Bavorskom. Prvá časť nového vedenia sa má spustiť v roku 2022, dokončenie poslednej fázy sa predpokladá v roku 2024.
Dohodnuté riešenie chcú ešte nemecký a rakúsky regulačný úrad skonzultovať so svojimi susedmi a Európskou komisiou.
Bundesnetzagentur už oznámila, že vďaka zavedeniu výpočtu prenosových kapacít medzi oboma krajinami sa podľa jej prognózy zníži potreba výkonovej rezervy v nemeckej sústave z 10,4 GW pre zimu 2017/18 na 3,7 GW pre zimu 2018/19. K ďalším zmenám v odhade zimnej výkonovej rezervy dôjde po rozšírení sústavy a odstavení posledným atómových blokov v Nemecku.
Poľský aj český prevádzkovateľ prenosovej sústavy na hraniciach s Nemeckom medzitým nainštalovali PST transformátory, ktoré majú neplánovaným nadmerným tokom zabrániť. ČEPS plánuje posledný regulačný transformátor v rozvodni Hradec u Kadaně spustiť do konca júna.
© energia.sk